Güncel

ME.Ü’ de Kadınlardan Rengarenk Eylem

mersin 8 mart 2014 8Mersin: Mersin Üniversitesi Kadınları tarafından 8 Mart etkinliği gerçekleştirildi. Fen-Edebiyat Fakültesi önünde buluşan ve aralarında YDGli Genç Kadınlar’ın da bulunduğu kadınlar sloganları ve zılgıtlarıyla bulundukları alanı kendi renkleriyle kuşattılar.

Saat 12.00 da başlayan yürüyüşte devrimci kadın şehitlerinin fotoğraflarının olduğu pankartın yanında, Feride, Bahar, Gezi ve Rojava’ya değinen pankatlar taşındı. Yürüyüş esnasında yemekhane içerisine girilip ajitasyon çekildi. Yemekhane içerisinde alkışlarla verilen desteğin ardından yürüyüşe devam edildi. “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tedbirli kadınlar onurumuzdur” , “Taciz tecavüz insanlık suçudur” , “Jin jiyan azadi” , “Erkek vuruyor devlet onu koruyor” , “Gözaltında tacize tecavüze son” , “Rojava’dan geziye kadınlar mücadeleye” sloganları sıklıkla atıldı.

Ardından Cumhuriyet Meydanı’na gelinerek bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, genel olarak 8 Mart tarihçesine değinildikten sonra, devletin erk-egemen sisteminin kadın katliamını, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü meşrulaştırmaya ve yaygınlaştırmaya devam ettiğine değinildi. KYK Kız Yurdu’nun ve üniversite yönetiminin ihmalkârlığı sonucu hayatını kaybeden Feride ve Bahar’a da vurgu yapıldı. Her alanda olduğu gibi kampüste de kadına yönelik tacizlerin devam ettiğine taleplerine sahip çıkan öğrenciler üniversiteye alınmazken, tacizcilerin üniversitede serbestçe dolaştığı söylendi. Son olarak, Clara Zetkinler, Rosa Lüksemburglar, Barbaralar, Beşler, Sakineler ve isminin sayılmadığı nicelerden alınan bilinçle bugün Gezi’de barikatlarda öncüleşen kadınlar, Rojava’da savaşan kadınlar, kadının kurtuluş mücadelesinde, iktidarlaşma yolunda örgütlü mücadeleyle önderleşiyor, denilerek açıklama sonlandırıldı.

Mücadelede şehit düşmüş tüm devrimci kadınlar için saygı duruşunda bulunulmasının ardından yapılacak müzik etkinliğine geçildi. Tüm kadınların hep bir ağızdan söyledikleri türküler, çektikleri halayların ardından etkinliğe son verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu