Güncel

Kadınlar TRT’yi şikâyet etti!

izmir-kesk-eylem-06-03-13--001-AAKartal: Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancıları, Fen Bilimciler ve Teknik Eleman Grubu, İstanbul Kadıköy Postanesi önünde açıklama yaparak, TRT’yi RTÜK’e şikayet etti.

Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancıları, Fen Bilimciler ve Teknik Eleman Grubu adına bir açıklama yapıldı. Açıklamayı Gıda Mühendisi Berivan Öncel okudu. Öncel “Kadınların kamusal alandaki yeterlilikleri yok sayılıyor, mühendislik mesleği erkeklere, ev içi emeğin uzantısı olan çocuk bakımı, psikoloji, yemek, evlilik gibi konular kadınlara yakıştırılarak kadınların yalnızca ev ve aile içinde tutulmaları destekleniyor” dedi.

Öncel TRT ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Diyanet’in konuk seçmek konusunda bağımsız olduğunu söyleyerek, verdikleri cevap yazışmalarında cinsiyetçi tutumlarında ısrarcı olduklarını ifade etti. Öncel,”Kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, özürlülük, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle” ayrım yapmanın suç olarak nitelendirildiği maddeler uyarınca TRT’nin; hem anayasayı hem de TCK’nın 122. maddesini ihlal ettiğini belirtti. Ardından Öncel, “TRT, cinsiyetçi açıklamalarına devam ettiği sürece itirazımız devam edecektir”  dedi ve açıklamayı “Cinsiyetçi medya istemiyoruz”, “TRT şaşırma sabrımızı taşırma”, “AKP elini emeğimizden çek” sloganları ile sonlandırıldı. Açıklamanın ardından kadınlar, şikayet dilekçelerini RTÜK’e gönderdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu