Güncel

Kadınlar Şirnex’e alınmadı!

Sért: KJA öncülüğünde “Cenazelerimiz gömülmüyor, insanlık öldürülüyor. Ölüm ablukalarını kaldıralım” şiarıyla tüm alanlardan, Silopiya’da katledilen aralarında 5 Ocak günü devlet Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır’ın cenazelerinin de bulunduğu 15 kişinin cenaze töreni için yola çıkılmıştı.

Yeni Demokrat Kadın’ın da aralarında olduğu kitle, yol boyunca bir çok defa polis aramasına maruz kalırken kitlenin önü önce Sêrt girişinde kesildi. Ardından başka geçiş güzergahlarını zorlamak için Mêrdin’e doğru yola çıkan kitlenin burada da yolu kesildi. Kitle Midyat’ta bir tesiste sabaha kadar halaylarla ve ateş başlarında bekledi. Gece nöbetinin ardından 11 Aralık sabahı, bölgede bulunan ve Valilik ile görüşmeler gerçekleştiren HDK eşsözcüsü Sabahat Tuncel bir açıklama gerçekleştirdi.

Tuncel, 2 gün boyunca Şirnex’e girmek için her yolu zorlayan kitlenin direniş ruhunu selamlayarak son duruma ilişkin bilgi verdi. Şırnak Valiliği tarafından İçişleri Bakanlığı’na sunulan istekle bölgeye giriş çıkışların yasaklandığını belirten Tuncel, devletin katledilenlerin cenazelerinden bile korktuğunu ifade etti. 2 günlük bu direnişin çok değerli bir noktada durduğunu açıklayan Tuncel, “Bizler herşeye rağmen direnmeye devam edeceğiz” dedi. “Çünkü teslimiyet ihanete götürür” şeklinde sözlerine devam eden Tuncel, cenazeleri almak üzere bir heyetin yola çıktığını, ancak toplu girişlere hala izin verilmediğini söyledi. Bu nedenle alanlara geri dönüleceğini söyleyen Tuncel, “Biz burada 2 gün süren direnişimizle gömemediğimiz cenazelerimizi Türkiye halklarının gündemine sokmuş olduk” dedi.

Açıklamanın ardından kitle bulunduğu illere doğru yola çıktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu