Güncel

“Binlerce Sêvê, Pakize ve Fatma yetişiyor”

Şirnex: TC’nin sokağa çıkma yasaklarıyla beraber katliamlarını sürdürdüğü T. Kürdistanı’nda hendek direnişi devam ediyor. Şirnex’in Cizîr, Silopiya ve merkezinde katledilen 12 kişinin cenazeleri dün yapılan cenaze töreniyle uğurlandı.

Dün öğle saatlerinde cenazeler  Şırnak Otogarı’ndan alınırken Şırnak Valiliği’nin İçişleri Bakanlığı’nın talimatı üzerine kente giriş çıkışları engellemesine rağmen, törene binlerce kişi katıldı. Kolluk kuvvetleri Şirnex’e gelmek isteyen DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP’li milletvekilleri ve katledilen DBP PM üyesi Seve Demir’in ailesinin de aralarında olduğu çok sayıda kişiyi Eruh yolu üzerinde durdurdu. Demir’in ailesi saatlerce bekletildikten sonra ile girebildi.

Törene HDP milletvekilleri Leyla Birlik, Mahmut Toğrul, Müslüm Doğan ve Mehmet Emin Adıyaman’ın da aralarında olduğu binlerce kişi katıldı.

3 karanfil kadınların omuzlarında uğurlandı!

5 Ocak günü katledilen DBP PM üyesi Seve Demir, KJA üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır‘ın cenazesini kadınlar taşıdı. Katledilen Çetin Taşar, Cebrail Mungan, Mehmet Tangut, Osman Telkin, Murat Egül, M. Şükrü Coşkun, Murat Ekinci, Ahmet Zırığ ve Hakan Şengül’ün cenazeleri de binlerce kişi tarafından alınarak sloganlarla Naralo Mezarlığı’na getirildi.  Kitle tarafından sık sık “Şehit Namırın”, “Katil devlet hesap verecek” gibi sloganlar atıldı.

Mezarlıkta saygı duruşu yapıldı. Ardından söz alan MEYADER Başkanı Kasım Yiğit, “Şehitlerimiz bize biçilen yüzyıllık kefeni yırttılar. Bize biçilen bu kefende ne insanlık, ne din ne de vicdan vardı. Ama şehitlerimiz beyaz kefenleri giyerek o yüzyıllık kölelik kefenini yırttılar” dedi.

HDP Milletvekili Leyla Birlik ise  AKP’nin tank ve toplarla Kürdistan’a sefere çıktığını ifade ederek “Ama onlar bilsin ki; Sêvê’nin gözleri, Pakize’nin yüreği ve Fatma’nın gülüşüyle mücadelemiz sürecek. Onların mücadelesini daha da büyüteceğiz. Bilsinler ki asla boyun eğmeyeceğiz.

Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir yaptığı konuşmada, “Çocuklarımız başlarını eğmedikleri için katledildiler. Dört parça Kürdistan için direndiler. Barış için şehit düştüler. Halkları için mücadele ettiler. Onları öldürmüş olabilirler ama mücadelelerini de öldürdüler mi? Bakın binlerce Sêvê, Pakize ve Fatma yetişiyor” dedi.

Konuşmaların ardından katledilen 12 kişi, defnedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu