Güncel

Kadınların Sért’e girişine engel sürüyor!

Sért: HDP ve KJA tarafından “Cenazelerimiz gömülmüyor, insanlık öldürülüyor. Ölüm ablukalarını kaldıralım” şiarıyla tüm alanlara yapılan Şirnex’e yürüyüş çağrısı İçişleri Bakanlığı tarafından engelleniyor.

İllerden yola çıkan araçlar sık sık polis tarafından durdurulurken İstanbul’dan yola çıkan araçtan 2 kişi gözaltına alındı. Aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu Sért’te buluşacak kitlenin yolu ise il girişinde özel tim polisleri ve asker tarafından kesildi. Gece saatlerinde Sért girişine gelen araçlar, İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği genelge gerekçe gösterilerek ile alınmadı. İl girişinde bekleyiş sürüyor.

 

Konca: “Yürüyüş kararımızdan dönmeyeceğiz”

YDK’ya konuşan HDP Siirt milletvekili Besime Konca, devletin sadece sağ olanlarla değil ölüleri de cezalandırdığını ve kendilerinin bu yürüyüşü bu amaçla başlattıklarını söyledi. Konca ayrıca bakanlık ile görüşmelerin sürdüğünü, Şirnex’e yürüyüş kararından dönülmeyeceğini belirtti.

 

Emine Ayna’ya tehdit

Bekleyişin ardından İstanbul ve çeşitli bölgelerden gelen araçlar geçiş yaparken diğer illerden gelen araçların ise Başur bölgesinde durdurulduğu haberine erişen kitle bu kez Başur’a hareket etti. Kitlenin Başur’daki bekleyişi sürerken burada konuşma yapan Emine Ayna jandarma tarafından tehdit edildi.

Valilikle görüşmelerin sürdüğü Başur’da kitle marşlar ve halaylar eşliğinde bekleyişine devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu