Güncel

“Kadınlar IŞİD’e geçit vermeyecek”

İstanbul: Yaklaşık bir aydır IŞİD çetelerinin ablukasında olan Kobanê’de süren destansı direniş, kadınların Taksim Tünel’den gerçekleştirdiği yürüyüşüyle selamlandı. Yürüyüşte IŞİD çetelerinin saldırılarına değinilirken TC devletinin IŞİD’e verdiği destek protesto edildi. Eylemde YPJ bayraklarının yanı sıra Kobanê direnişi ile simgeleşen ve gerçekleştirdiği feda eylemi ile fedakarlığın timsali olan YPJ savaşçısı Arin Mirkan’ın dövizleri taşındı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) ve Gökkuşağı Kadın Derneği tarafından örgütlenen eyleme Yeni Demokrat Kadın da katılım göstererek destek verdi. YDK eylemde “Biji berxwedana YPJ”, “Diren Kobanê kadınlar seninle” yazılı dövizler taşıdı.

 

“Diren Semra, kadınlar seninle”

IŞİD’e desteğe son! Kobanê için yaşam koridoru açılsın” yazılı pankartın açıldığı yürüyüşte kitle Galatasaray Lisesi önüne kadar coşkulu bir şekilde sloganları haykırdı.

Meşalelerin çemberi eşliğinde kurulan kortejde “Diren Kobanê kadınlar seninle”, “Dağlarda, ovada, zindanda… Kürt kadını her yerde”, “Biji berxweda YPJ”, “Jın jiyan azadi”, “Deng bide, deng bide! Berxwedana deng bide!” sloganlarının yanı sıra Riha-Pirsûs’ta polisin gaz bombası ile yaralanan ve yoğun bakımda bulunan DBP MYK üyesi Semra Demir için “Diren Semra, kadınlar seninle” sloganı atıldı.

Yürüyüş sırasında ara ara yürüyüşü durduran kadınlar hep birlikte “Rojava” marşını söyledi. Galatasaray Lisesi önünde sona eren yürüyüşün ardından kitle burada Rojava’da şehit düşenler şahsında tüm devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşu gerçekleştirdi. Saygı duruşunun ardından “Şehid namirin” sloganını gür bir şekilde attı.

 

“Bütün direnen kadınlara selam yolluyoruz”

Eylemde ilk olarak DÖKH İstanbul İl Kadın Meclisi adına Türkan Ökmen bir konuşma yaptı. Ökmen konuşmasında Kobanê direnişine değinirken Türk medyası tarafından Kobanê aleyhinde haberlerin yapıldığını ve bunun bir devlet politikası olduğunu vurguladı. Kobanê’nin asla düşmeyeceğine değinen Ökmen konuşmasında “Kobanê’nin düşmesi demek bölgede tek bir devrimci sosyalistin yok edilmesi demek” dedi.

Ökmen’in konuşmasının ardından DÖKH adına açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Kobanê direnişine ve IŞİD’in emperyalistlerce desteklenmesine vurgu yapıldı. Açıklamada Kobanê’de ölümsüzleşen Arin Mirkan’a da değinildi ve şu ifadelere yer verildi: “Bu tarihi direnişi sergileyen Kobanê halkın, Rojava Kadın Devrimini, direnen tüm devrimci güçleri ve onların şahsında DAİŞ katliamlarına karşı fedai eylemle savaşan Arin Mirkan yoldaşı saygı ile anıyoruz. Kürt kadını Zilanlar, Berivanlar, Beritanlar, Sakineler, Arinlerdir. Bütün direnen kadınlara selamlarımızı gönderiyoruz.

 

“Kobanê’de özgürlük mücadelesi kadınların zılgıtında can buluyor”

Rojava’da savaşın ve Kanton örgütlenmesinin politik akademik ve askeri her kolunda ön planda olan örgütleyicisi konumuyla Rojava’yı her gün yaratan kadınların bölgesel oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Kadınlar her şeyden önce savaşın erkek tekelinden çıkararak kurtuluş mücadelesine nitelik kattığı Rojava’da, kadının köleleştirilmesine, tarihsel olarak vurulan prangaya ve toplumsal cinsiyet rollerine karşı açık bir savaş ilanı bulunuyor.

Kadınlar tarafından selamlanan eylemde bu konulara da vurgu yapıldı. Yapılan açıklamada “YPJ ve YPG birlikleri omuz omuza kadın erkek, yaşlı genç DAİŞ’e karşı özgürlük mücadelesi veriyor. Kürtler, Ermeniler, Ezidiler, Araplar, ataerkil, sömürgeci kapitalist sisteme karşı Kobanê’de yan yana savaşıyorlar. Birçok dinin barışçıl bir şekilde yan yana yaşadığı,kendini var ettiği, kimliklerin bir birini ötekileştirmediği, öz yönetim sisteminin kurulduğu, kadın devriminin, direnişle yol aldığı yerdir Kobanê. İşte bu yüzden Ortadoğu da olmayan demokratik, eşitlikçi düzenin kurulduğu Kobanê’yi istemiyorlar” denildi.

Açıklamanın ardından sloganlarla eylem sonlandırıldı.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu