Güncel

Kadınlar Gülsuyu’nda kahvaltı etkinliği gerçekleştirdi

İstanbul: Gülsuyu Yeni Demokrat Kadın dün (19 Ekim) Nurettin Sözen Parkı’ndaki Umut Çay Bahçesi’nde kadına yönelik şiddete ve yozlaşmaya karşı “Komşunu da al gel” diyerek çağrısını yaptığı kahvaltı etkinliğini gerçekleştirdi.

Günlerdir çalışması yapılan kahvaltıya kadınların ilgisinin oldukça iyi olduğu gözlemlendi. Kahvaltının ardından devletin yoğun saldırıları altında bulunan mahallede, kadınların bir arada bulunmasının önemine dair yapılan konuşma ile devam eden etkinlik, bütün kadınların söz alması ile devam etti. Her kadının evde, sokakta, işyerinde şiddete uğradığına dair tartışmalar yürüten kadınlar, devletin saldırı politikalarından uyuşturucu, çeteleşme ve yozlaştırma konuları üzerinde ayrı bir şekilde durdular. Uyuşturucu, çeteleşme, yozlaştırma politikalarının dolaylı yoldan kadına yönelik şiddet ürettiği sonucuna varan kadınlar; buna karşı kadınlar olarak bir arada olmanın, mücadele yürütmenin önemi üzerinde durdular. Kadına yönelik şiddetle ve uyuşturucu-çeteleşme-yozlaşma ile mücadelenin eylemlerin yanı sıra kadınların bir araya gelmesiyle mümkün olacağını belirten kadınlar, ortak alanlar yaratıp buralarda tartışmanın öneminden bahsettiler.
Kahvaltı etkinliğinin sonucunda kadınlar “kadın alanları” oluşturmanın adımını atmak ve kadınlar olarak şiddete ve yozlaşmaya karşı mücadele için 25 Kasım öncesinde mahallede kadın festivali yapma kararı aldılar.

 

Festival içeriğine dair yürüyüş, konser, sokak tiyatrosu gibi kararlar alan kadınlar, ayrıca mahallede ev ziyaretlerine de başlayarak festival konularına ilişkin kadınlarla tartışma ortamı yaratmaya karar verdiler. Kahvaltı etkinliği Gülsuyu’nda kadın mücadelesini büyütme hedefi ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu