Güncel

“Yaşamı yaratan biz kadınlarız”

Mersin: 15 Ekim günü aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın da yer aldığı Mersin Kadın Platformu’nun çağrısı ile Kobanê’deki kadınların direnişine selam gönderildi. Talepler doğrultusunda yürüyüş için biraraya gelen kitlenin Mersin Gar’ı önünde buluşmasının üzerine polis provokasyon yaratarak kadınları durdurmaya çalıştı.

Protesto için oturma eylemini sürdüren kitle, daha sonra basın açıklamasına geçti. “Biji berxwedana YPG”, “Biji berxwedana YPJ”, “Her yer Kobanê her yer direniş”, “Kobanê IŞİD’e mezar olacak” gibi sloganların ardından Mersin Kadın Platformu adına Bedriye Bükte basın metnini okudu.

 

“Başbakan sözlerinin anlamını biliyor mu?”

Bükte, “Bugün Kobanê’ye saldırı kadın mücadelesine saldırıdır, çeteleri tedavi etmek tecavüzcüyü korumaktır. Tampon bölge oluşturmak kana susayanları açıktan desteklemektir. Evet, bu bir savaştır ve savaşın tarafları bellidir. Biri kadınlar, diğeri ise katliamı, vahşeti, sömürüyü esas alan güçlerdir” diye sözlerine başlarken, Yaşadığımız alanlarda vahşete dur demek ve insani yardımın yapılması çağrısında bulunanlara karşı sıkıyönetim ilan edilmiştir. Polisin görevi sadece kalkan tutmak değil diyen Cumhurbaşkanı bu sözlerin anlamını biliyor mu?” dedi.

 

“Gözaltılar son bulsun”

Ardından Bükte; “Mersin Kadın Platformu bileşenleri olarak; insani yardım koridorunun açılması için yükselmekte olan taleplerin acilen yerine getirilmesine, geleceğimizi tehdit eden bu vahşet karşısında tüm kadınları ortak mücadele cephesini oluşturmaya, insani taleplerini dile getirenlere yönelik saldırıların ve gözaltıların son bulması çağrısında bulunuyoruz” dedi ve bu talepler yerine getirilmedikçe her alanda seslerini yükseltmeye ve eylemselliklerine devam edecekleri vurgusuyla sözlerini noktaladı.

Eylem polisin bir kişiden zorla kimlik almaya çalışması ile yeniden gerildi ve bir süre sonra sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu