Güncel

Kadın tutsaklar darp edildi

kadin_tutsakBakırköy Kadın Kapalı Hapishane’de kadın tutsaklar görüşlerine gelen ailelerinin gözleri önünde darp edildi.

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin darbe girişiminin ardından avukat ve aile görüşleri Adalet Bakanlığı tarafından bir süre yasaklanırken, siyasi tutsaklara dönük baskılar da arttı. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde kızının ziyaretine giden Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) Başkanı Fahrettin Keskin, tutukluların hak ihlallerini protesto etmek için oturma eylemi başlattığını bu sırada tutsakların gözleri önünde gardiyanlar tarafından sandalyelerle darp edildiğini aktardı. Keskin, “Tutsaklarımızı gözümün önünde linç edeceklerdi cumhuriyet savcısı ‘Siz çıkın çocuklara cebir ve şiddet olmayacak’ dedi ben de ‘Madem şiddet olmayacak bizim gözümüzün önünden götürün’ dedim kabul etmediler. 19 Aralık katliamını yaşamış insanlar olarak çocuklarımızın akıbetinden endişe ediyoruz” dedi.

Tutsak yakını Elif Akdemir ise, tutsakların cezaevinde artan hak ihlali uygulamaları protesto etmek için direnişe geçtiğini cezaevi yönetiminin ise tutsakların kitap, dergi hakkı ve birbiriyle görüşme hakkını engellediğini aktardı. Akdemir, “Görüşümüz bitti. Çıkmadık. Bizi çıkarmak istediler. Biz de çıkmadık. Yakınlarımızı da gözümüzün önünde yerde sürüklediler. Bizi zorla çıkardılar. Bazılarımız içeride kaldı tutsakların sürüklenişini kafalarına sandalye vuruluşunu her şeyi gördük. Oysa söz vermişlerdi bize tutsaklar ‘Bunlar emanetimiz’ dediler ama biz bunları 19 Aralık’lardan biliyoruz “ diye konuştu.

 

(DİHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu