Güncel

Ayaz’ın ardından: “Nasıl yaktınız canını kim bilir”

Balıkesir’de yaşayan trans erkek Ayaz Utku Karakulak’ın bir binadan atlayarak intihar etmesi üzerine sevgilisi sosyal medya hesabı üzerinden “Yükseklik korkusu vardı onun, kendini yüksekten attı” mesajını paylaştı. Trans aktivist Emirhan Deniz Çelebi ise “Bir mücadele gerçeği önümüzde ve bunu daha çok Doğa’ları, Eylül’leri, Okyanus Efe’leri Ayaz’ları kaybetmemek için sürdürmeliyiz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Balıkesir’de yaşayan 22 yaşındaki trans erkek Ayaz Utku Karakulak bir binadan atlayarak intihar etti. Ayaz’ın intiharı bazı medya organları tarafından “Genç kız intihar etti” şeklinde duyuruldu. Bu transfobik haberlere karşı sosyal medya kullanıcıları ise “#AyazUtkuKarakulak” hashtagiyle tepkilerini gösterdi.

Ayaz Utku Karakulak’ın sevgilisi sosyal medya üzerinden tehdit mesajları aldığını belirtti.

Sevgilisi, Karakulak’ın intiharının ardından sosyal medya hesabı üzerinden “Benim 6 yıllık sevgilim, sırf trans diye ölmeyi hak etmedi. O koskoca dünyaya bir benim sevgilimi sığdıramadınız. Cenazesine gitmeme bile izin vermeyen yargılarınız batsın! Affım yok kimseye. Yükseklik korkusu vardı onun, kendini yüksekten attı. Nasıl yaktınız canını kim bilir… 6 senem, canım. Rahat uyu!” mesajını paylaştı.

 

“Şimdi Kenetlenmek Zamanıdır”

Trans aktivist Emirhan Deniz Çelebi trans intiharlarının politik cinayetler olduğunu belirterek “Bireylere psikolojik baskı oluşturarak yaşatılan buhran, kendini toplumda görünür kılamama ve dışlanma duygusu intihar eğilimini doğuruyor. Bu duyguyu yaratan toplumsa eğer sonuçlarından da toplumun sorumlu tutulması gerekir” dedi.

Çelebi, trans intiharlarına karşı trans hareketin daha fazla örgütlenmesi ve transların daha fazla kenetlenmesi gerektiğinin altını çizerek “Bir mücadele gerçeği önümüzde ve bunu daha çok Doğa’ları, Eylül’leri, Okyanus Efe’leri Ayaz’ları kaybetmemek için sürdürmeliyiz. Şimdi pes etmek zamanı değil, şimdi kenetlenmek zamanıdır. Çemberimizde varoluş mücadelemizi yaşatma zamanıdır. Hedeflerimizi önümüze koyup, neyi nasıl yapacağımız konusunda kafa yormamız ve birbirimize destek olmamız gereken zamanlardayız!” dedi.

 

Kaynak: www.pempehayat.org

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu