Güncel

“Kadın mahpuslar yalnız değildir”

kadin_tutsaklarİnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TiHV) İstanbul Temsilciliği, İnsan Hakları Haftası dolayısıyla, kadın tutukluların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek için Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Hapishane önünde insan hakları savunucuları, “Hapishanelerde tecrit uygulamasına son. Kadın mahpuslar yalnız değildir” yazılı pankart açtı. İHD MYK ve Kadın Komisyonu üyesi Dilber Yükseldi, hapishanelerin insan hakları ihlallerinin en yoğun yaşandığı yerler olduğuna dikkat çekerek, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde yaşanan hak ihlallerini ifade etti.

Hapishane koşullarının sürekli olarak hastalık ürettiğini belirten Dilber, “Sistemdeki adaletsizlik ve çürümüşlükten dolayı, sayıları her geçen gün daha da artan adli mahpus kadınların yaşadıkları sıkıntılar, hak arama bilincinin yetersizliğinin de etkisiyle çok daha vahim olmaktadır ayrıca trans kadınlara yapılan ayrımcılık ve tecrit onları intihar noktasına getirmektedir” dedi.

Sağlık koşulları nedeniyle kadın tutsakların tedavi hakkının engellendiğini kaydeden Dilber, uzun süreli hapis cezalarının ve tecridi had safhaya vardıran hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı kuralların uygulamaya konulmasının da ayrı bir insan hakları ihlali olduğunu vurguladı.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde çok sayıda hükümlünün bulunduğunu söyleyen Dilber, “Böyle hassas ve insani bir konuda yetkililerle defalarca yapılan görüşmelere rağmen sorunlar hala çözülmemiştir. Hasta mahpusların durumu her geçen daha da kötüye gitmekte ve sayıları her gün artmaktadır” dedi.

Hasta tutsakların haklarının devlet tarafından korunması gerektiğini kaydeden Dilber, “Kadın hasta mahpusları derhal serbest bırakın” diyerek yetkilileri uyardı.

Kaynak: Etha

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu