Güncel

“Bu devlet hem işçi hem kadın düşmanı!”

Kocaeli: Asgari ücret çalışması yaptıkları sırada Gebze’de gözaltına alınan DDSB’liler, karakolda yaşadıkları ile AKP’nin işçi düşmanlığının yanında kadın düşmanı olduğunu bir kez daha kanıtladığını belirttiler.

Asgari ücreti 1.300 TL yapacağını ve patronların yükünü gerekirse kendisinin sırtlayacağını söyleyen, işçiyi değil patronun cebini düşünen devlet, asgari ücretin insanca yaşanılabilir bir seviyede olması gerektiğini talep eden dört Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB) faaliyetçisini Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Çayırova bölgesinde afiş yaparken gözaltına aldı.

DDSB’liler “izinsiz afiş yaptıkları” ve “çevreyi kirlettikleri” gerekçesiyle yaklaşık 2 saat gözaltında tutuldu ve para cezası kesilerek serbest bırakıldı, ama DDSB’lilerin afişlerine el konuldu.

 

“Karakolda kadını tehdit edip, evine yolladılar”

Ancak DDSB’liler devletin bu pratiği ile işçi düşmanlığının yanı sıra karakolda yaşadıkları bir deneyimle kadın düşmanlığına da şahit olduklarını belirttiler. Eşinden şiddet gördüğü için karakola gelen bir kadına polisin sözlü şiddetine, tehdidine ve şiddet gördüğü eşinin yanına gönderildiğine şahit olan DDSB’liler olayı şu şekilde aktardılar:

Gözaltındayken devletin her yanına işlemiş olan erkek egemen uygulamalara tanık olduk. Kocasının şiddetine maruz kaldığını söyleyen bir kadın şikayetçi olmak için ve arkasından kocası karakola geldi. Ağlayan kadını bir köşeye alan polisler kadına ağlamaması için bağırmaya azarlamaya başladı. Kadın oturduğu süre içinde yanından geçen polislerce defalarca kez azar ve sözlü şiddete maruz kaldı. Boşanmak isteyen kadını kocasından şikayetçi olmaması konusunda polisler tarafından alenen tehdit edildi. Şiddet gören kadına tutanak imzalatan polis kocasıyla beraber kadını evine yolladı.

 

Kaynak: www.ozgurgelecek.net

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu