Güncel

Kadıköy’de Özgecanlar binler olup aktı

İstanbul: Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından protesto eylemleri devam ediyor. Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun, dün akşam Kadıköy’e yaptığı çağrı sonucu binlerce kadın bişraraya gelerek “Öldüren sevgi istemiyoruz” dedi.

Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etmek ve kadın cinayetlerine dur demek amacıyla gerçekleştirdiği yürüyüşe katılan binlerce kişi kadınları katleden erkek zihniyetini kınadı. Kadınlar hepbirağızdan “14 Şubat adı altında, aşk-sevgi söylemlerinizin ardında sizler kadına yönelik tacizi, tecavüzü, şiddeti görünmez kılarken, Özgecan gibi birçok kadın katledilirken bizleri öldüren sevginizi istemiyoruz” dedi.


“Özsavunma haktır”

Kadıköy Altıyol (Boğa) meydanından İskele’ye kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın da bulunduğu birçok kadın örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Acil Önlem Grubu’nun eylemine çeşitli DKÖ de destek verdi. “Özgecan’ı, katledilen kadınları unutmayacağız” yazılı pankartın yer aldığı yürüyüşte, “Yasta değil isyandayız”, “Tecavüzcüleri kadınlara verin”, “Öz savunma haktır”, “Hüznümüz isyanımızdır” yazılı dövizler taşındı. Kadınlar,  “Özgecan’ın katili erkek devlet şiddeti”, “Her yer katliam katiller her yerde”, “Jin jiyan azadi” ve “Meclis uyuma erkekleri engelle” sloganları ile alkış, zılgıt ve ıslıklar eşliğinde yürüdü.

Kitlenin bir ucu İskele meydanına ulaşmışken, en arka kısmının hala yürüyüşe devam edecek kadar kalabalık olduğu eylemde bir araya gelen kadınlar bir süre oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından kadınlar adına açıklama yapan Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu üyesi Şengül Alıcı, Mersin’in Tarsus İlçesinde tecavüz edilip yakılarak katledilen Özgecan’ın ve kadın cinayetlerinin hızla artmasından dolayı hesap sormak amacıyla alanlarda olduklarını belirtti.


“Şiddet tüm kamusal alanda”

Erkek şiddetinin her geçen gün arttığını kadın cinayetlerinin de katliam boyutuna vardığını söyleyen Şengül, şiddet yuvasına dönüşen ailelerde kadınların en yakınlarındaki erkekler tarafından katledildiğini dile getirdi. Erkek şiddetinin sokaklara, iş yerlerine, toplu taşıma araçlarına ve tüm kamusal alanlara yayıldığını ifade eden Şengül, devletin hiçbir önlem almadığı Türkiye’de kadınların her gün şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet tehdidi altında yaşamak zorunda bırakıldığını kaydetti. Yapılan tüm yasal düzenlemelerin kâğıt üzerinde kaldığını ifade eden Şengül, “Mahkemelerin erkeklik indirimi vermek için yarıştığı, toplumun tüm bu yaşanılanları normalleştirdiği, basının haberleri failin gerekçeleriyle sunduğu Türkiye’de erkek şiddetinden, kadın katliamından kim sorumlu?” diye sordu.


“14 Şubat adı altındaki sevgi sözcükleri şiddeti görünmez kılıyor”

İktidarın ve toplumun kadına yönelik baskıcı ve cinsiyetçi saldırılarının yayılmasına ve meşrulaştırılmasına neden olduğunu, bu nedenle kadın cinayetlerinin politik olduğunu dile getiren Şengül, “Tüm kamusal alanlarda özgürce yaşamak istiyoruz. Artık tek bir kadının daha şiddet görmesine, katledilmesine tahammülümüz yok. ‘Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin’ diyen ya da mahkemelerde direnmediği için neredeyse suçlu bulan, Özgecanları katledenleri kadınların kıyafetini sorgulayan erkek egemen zihniyetten hesap soruyoruz. Siz faillerin lehine söylemlerde bulunarak ya da kararlar vererek kadınlara yönelik suçlara ortak oluyorsunuz. Biz kadınlar erkek adaleti değil gerçek adalet istiyoruz. 14 Şubat adı altında, aşk-sevgi söylemlerinizin ardında sizler kadına yönelik tacizi, tecavüzü, şiddeti görünmez kılarken, Özgecan gibi birçok kadın katledilirken bizler öldüren sevginizi istemiyoruz. Sevginiz de nefretiniz de kadınları öldürüyor” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından kadınlar, Kilise meydanından geçerek Bahariye caddesi üzerinden yürüyüşe devam etti. Yürüyüş devam ederken, arabasını kadınların üzerine süren bir şoför, kadınların tepkisiyle karşılaştı. Bunun üzerine aracından inip kadınlara saldıran adamı kadınlar, döverek cezalandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu