Güncel

İzmir’de kadınlar Özgecan için sokaktaydı!

ozgecan_izmirİzmir: Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüze uğrayarak katledilen Özgecan Aslan için İzmir’de yüzlerce kadın “artık yeter” diyerek isyanlarını haykırdı.

Kadın cinayetlerine karşı acil önlem grubu tarafından çağrı yapılan eyleme katılım oldukça yüksekti ve kadınların öfkesi sloganlar aracılığıyla sokaklardan taşarken, kadınlar “Canımızı sokakta bulmadık, Özgecan’ın hesabını sokakta soracağız”, “Özgecan’ın hesabını kadınlar soracak”, “Özge Can’dır katili devlettir”, vb dövizler taşındı.

Kadınlar “Kadın cinayetleri her yerde Meclis olağan üstü toplansın” yazılı pankart açarken, “Özgecan’ın hesabını soracağız”, “Bağır bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun” katledilen kadınları unutturmayacağız” vb sloganları haykırarak 2 saate yakın Alsancak sokaklarında yürüyerek erkek şiddetini, teşhir etti.

“14 Şubat Sevgililer Günü” nedeniyle Alsancak’ın birçok yerinde kırmızı kalplerin ve çiftlerin olduğu kafe ve sokaklarda kadınlar katledilen onlarca kadın cinayetlerine dikkat çekti.

Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelen kadın kitlesi 2 saate yakın bir süre boyunca yürüyüş yaparken, sık sık devlet tarafından “indirim cezaları” adı altında korunan katil erkekler teşhir edildi, meclisin her gün yaşanan kadın katliamlarına karşı acil önlem almaya çağırdı ve devletin erkek egemen politikaları protesto edildi.

YDK ise eyleme “kadın cinayetleri politiktir”, “Özgecan’ın hesabını soracağız” Cinsel şiddete karşı örgütleniyoruz” dövizleri ve Özgecan’ın fotoğraflarını ile eyleme katıldı.

 

Eylem kadınların öfkeli sloganları eşliğinde sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu