Güncel

Ankara YDK Kuğulu Park’ta katliamlara karşı sergi açtı

TC devletinin T. Kürdistanı’nda belirli ilçelerde uyguladığı sokağa çıkma yasakları ve faşist ablukayla her güne yeni ölüm haberleriyle uyanıyoruz. İstanbul’da ise örgütlü kadınların infaz edilmesi, TC devletinin kendisine karşı sesini çıkaran kesimlere uyguladığı baskı ve katliam politikalarını gözler önüne seriyor.

Bizler de Yeni Demokrat Kadınlar olarak bu politikalarla ilgili bir kamuoyu yaratmak için 9 Ocak Cumartesi günü Kuğulu Park’ta bir fotoğraf sergisi açtık. “Faşizmin postalları özgür kadın ruhunun direncinde yok olmaya mahkumdur”, “Cizir, Farqin, Nusaybin, Sur… Yaşamak bir direnme oldu zulme”, “Erk şiddetine karşı özsavunmaya” yazılı dövizleri de çevreye asarak insanların dikkatini bu alana çektik.

 

Fotoğraflar elektrikli süs ağacına zarar verirmiş!

Bu arada yanımıza gelen bir kadın, belediyenin koyduğu elektrikli süs ağacına bu tip şeyler asarak ona zarar verdiğimizi iddia etti. Bunun doğru olmadığını, zarar vermediğimizi söylediğimizde bu sefer de görüntü kirliliği yarattığını söyledi. Kürdistan’da devlet tarafından katledilen insanların duyurulmasının o ağaçla kıyaslanamayacak derecede önemli olduğunu söyledik ve tartışmayı bitirmiş olduk.

Diğer taraftan, yaptığımız eylemi destekleyen, başarılar dileyen, fotoğraflara büyük bir üzüntü ve öfkeyle bakan insanlar da vardı. Ajitasyon ve Silopi’de katledilen ve cenazesi 7 gün boyunca sokakta kalan Taybet Ana’nın oğlunun yazdığı mektup okuduk.

Ayrıca, Ankara Kadın Platformu‘nun Dikimevi’nden Kızılay’a kadın zinciri oluşturma eyleminin bomba ihbarı nedeniyle iptal edilmesinin de devletin mücadele eden örgütlü kadınlara yönelik bir sindirme politikası olduğu teşhir edildi. Bu baskı, imha ve inkar politikalarına karşı mücadeleyi büyüteceğimizi duyurarak eylemimizi sonlandırdık.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu