Güncel

Kadıköy’de binlerce kadın “Cinsel istismar-tecavüz aklanamaz” dedi

İstanbul: AKP’nin tecavüzü meşrulaştıran ve cinsel istismarı aklayan yasa tasarısına karşı Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kadın protesto eylemi gerçekleştirdi.

Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde tecavüzü meşrulaştıran ve cinsel istismarı aklayan yasa tasarısına karşı bir araya geldi. Binlerce kadının katılımıyla gerçekleştirilen eylemde “Cinsel istismarı aklayan yasayı geri çekin” yazılı pankart açıldı.

“Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Tecavüz suçtur tasarıyı durdur”, “Tecavüzü aklama çocukları koru” sloganlarının atıldığı eylemde kadınlar Khalkedon Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında çevrede bulunanlardan destek alan kadınlar, tecavüze ve cinsel istismara karşı ses çıkardılar.

Khalkedon Meydanı’nda basın metnin okuyan Sezen Yılmaz, önerinin derhal geri çekilmesini isteyerek “Cinsel istismar suçunun zaman aşımı, affedilmesi söz konusu olamaz! Cinsel istismar-tecavüz aklanamaz” dedi.

Bu yasayla cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmiş olacağına dikkat çeken Yılmaz, halen süren ceza davalarındaki ve bundan sonra gerçekleşecek olan istismarlardaki faillerin “çocuğun rızası vardı” diyerek cezadan kurtulacağının altını çizdi.

Yılmaz kadınların, çocukların, hayatlarından ve bedenlerinden erkek devletin derhal elini çekmesini istedi. Tüm kadınlara seslenen Yılmaz, şu şekilde devam etti: “Bu yasanın TBMM’de onaylanmasını engellemek için, cinsel istismarı aklayan, tecavüzü meşrulaştıran bu geçici yasa maddesinin geri çekilmesi için verdiğimiz mücadeleye destek olmaya, torba yasanın oylanacağı 22 Kasım Salı günü Meclis oturumu öncesinde sesimize ses vermeye çağırıyoruz.” Eylem basın açıklamasının ardından sloganlarla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu