Güncel

Kadınlar Mollaoğlu’na söz verdi

 

meltem-mollaogmuAnkara’da gerçekleştirilen bombalı saldırıda ölümsüzleşen ;HDP İstanbul Milletvekili Adayı Kübra Meltem Mollaoğlu binlerce kişinin kavga sloganları ile sonsuzluğa uğurlandı. Cenaze öncesi HDP Kadıköy İlçe binası önünde toplandı. “Barışı katleden AKP kadınlara hesap verecek”, “Barış isteği katledildi unutmayacağız” pankartlarının açıldığı yürüyüş kolunun en önünde kadınlar yer aldı. Ayrılıkçeşme’ye gelen kitle burada cenazeye katılacak kitle ile buluştuktan sonra Karacaahmet Mezarlığına yürüdü.

Zılgıtlar, alkışlar ve ellerinde karanfillerle yürüyen kadınlar “Barışı kadınlar inşa edecek“, “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Ece’den Meltem’e sürüyor mücadele” sloganlarını attı. Bölgede bulunan inşaat işçileri de eyleme zafer işaretleri ve alkışları ile destek verdi. Yürüyüş ilerledikçe kitle sayısında artış yaşanırken eylem bölgede bulunan faşistler tarafından provoke edilmek istendi. Ancak kitlenin müdahalesi ile bu provokasyon boşa düşürüldü.

Sloganların biran olsun hiç kesilmediği eyleme HDP milletvekilleri ve adaylarının yanı sıra ESP, Partizan, BDSP, YDK, YDG, EMEP, Mücadele Birliği, Kaldıraç ve Pir Sultan abdal Derneği gibi birçok kurum da katıldı. Yürüyüş kolu Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan Şakirin Camisi’ndeki kitle tarafından slogan ve alkışlarla karşılandı.

Burada kılınan cenaze namazın ardından Mollaoğlu’nun tabutu kadınlar tarafından omuzlara alındı. “Devrim şehitleri ölümsüzdür“, “Şehit Namırın”, “Katil Hırsız Erdoğan” sloganları ve alkışlar eşliğinde cenaze aracına konularak defnedileceği mezarlığa kadar yürüyüş yapıldı.

Cenaze ailesi tarafından dualar eşliğinde defnedildikten sonra Mollaoğlu’nun mücadele arkadaşları anma düzenledi. Saygı duruşunun ardından HDP İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem “Kadınlar adına söz veriyorum mücadelen yerde kalmayacak” dedi. Ardından konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya, “Onlar barış şehitleridir” diye konuştu, şehitlerin verdiği mücadelenin arkalarından yürüyenler tarafından zafere ulaştırılacağını söyledi.

“Çorum, Maraş, Sivas ve diğer katliamları unutmadığımız gibi Ankara katliamlarını da unutmayacağız” diyen HDP Milletvekili Beyza Üstün’de, egemenlerin barış mücadelesinden ve halkların yan yana gelmesinden çok korktukları için katliamlar gerçekleştirdiğini söyledi. Anma Töreni Ankara’da gerçekleştirilen katliamda ölümsüzleşen Tekin Aslan ve Tayfun Benol’un yarın saat 13’te Kartal Cemevi’nde gerçekleştirilecek cenaze törenine yapılan çağrı ile son buldu.

(Kaynak: www.ozgurgelecek.net

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu