Güncel

Ankara’da transfobik saldırı!

H. Merkezi: Ankara’da bıçaklı saldırıya uğrayan iki trans kadın Pembe Hayat Derneği’ne ulaşarak, Ankara Barosu Gelincik Merkezi avukatları ile birlikte suç duyurusunda bulundu.

Ankara Kolej’de iki trans kadın bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan kadınlar Pembe Hayat Derneği’ne ulaşarak, Ankara Barosu Gelincik Merkezi avukatları ile birlikte suç duyurusunda bulundu. Yaşadıklarını anlatan Tuanna, “Libya Caddesi’nde saat 1.20 – 1.30 arası bir müşteriyle konuşuyorduk. O sırada arkamızdan geçen iki kişi önce arkadaşım Jessica’yı ardından beni bıçakladılar. Ben Jessica’nın bağırmasının ardından anladım bıçaklandığımı. Hemen arkamızı döndük ve kaçtıklarını gördük. Bir süre kovalamaya çalıştık ancak yaralandığımız için durmak zorunda kaldık. Hemen polisi ve ambulansı aradık. Polisler geldiğinde biz halen olayın şokundaydık, bizi ambulanslara alırlarken karşıdaki marketin sahibi polislere bağırmaya başladı, meğer o iki kişi bizi bıçakladıkları yere geri dönüyorlar, düşünün nasıl bir rahatlıksa, karşıda biz polislere olayı anlatırken marketten içki almaya çalışıyorlar. Market sahibi içki satamayacağını söylediğinde ‘o karşıdakileri kim bıçakladı sanıyorsun-‘ diyerek market sahibini de tehdit ediyorlar. Biz hala oradayız yani o sırada. Polisler durumu anlayıp harekete geçene kadar, onlar şahin model bir arabaya binip kaçtılar” dedi.

Hastaneye gittiklerini arkadaşının rapor alamadığını anlatan Tuanna, “Ambulanslarla birimizi Numune Hastanesi’ne diğerimizi Hacettepe Hastanesi’ne kaldırdılar. Ben hastaneden darp raporu aldım fakat Jessica’nın başına böyle bir şey ilk kez geldiği için rapor almamış. O nedenle ben ifademi savcılıkta verdim, o karakolda verdi. Bütün mobeselerin, etraftaki dükkanların kamera kayıtlarını istedik. Biz iki saldırganın da yüzünü gördüğümüz için eşkallerini de verdik. Verdiğimiz eşkale göre bir kişi ifade vermeye çağrıldı ve biz de o kişiyi teşhis ettik. İfadesi alınıp bırakıldı” şeklinde konuştu.

Tuanna, “Biz bu olayları yaşarken saldırganların halen trans arkadaşlarımızı ‘Tuanna’yla Jessica’yı biz bıçakladık aynısını size de yaparız’ şeklinde tehdit ettiklerini, onlara şiddet uyguladıklarını biliyoruz. Biz bu davanın peşini bırakmayacağız, bundan yalnızca iki kişinin sorumlu olduğuna da inanmıyoruz, hiçbir şekilde hak etmediğimiz bu olayın cezasını çekmek zorundalar” diye anlattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu