Güncel

Kadınlar haykırdı; “Hayır bitmedi, mücadeleye devam!”

Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.30’da buluşan kadınlar, “HAYIR bitmedi, mücadeleye devam” sloganıyla Kadıköy sokaklarında dolaşarak coşkuyla HAYIRlarını söylemeye devam etti.

Kampanyalar ve eylemler düzenleyerek yoluna devam etme kararı alan Kadınlar Birlikte Güçlü Grubu, 13 Nisan günü Kadıköy’de düzenledikleri eylemde referandumun sonucu ne olursa olsun 18 Nisan’da HAYIRlarıyla sokaklarda olacağını açıklayan kadınlar, dün (18 Nisan) Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.30’da buluşarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Kadınların HAYIR’ı biter mi sandın?” yazılı pankart açan kadınlar “Hayatımız bizim senin mi sandın?”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınlar birlikte birlikte güçlü”, “Yükselt yükselt HAYIRın sesini yükselt”, “YSK sen 2 milyar, 2 milyon 500 oy sen ne yaptın, palavere bırak”, “Hayır kabul etmiyoruz, referandum iptal edilsin”, “Mücadelemizin O hali yok” ve “Hile hırsızlık bu seçim meşru değildir” sloganları atan kadınlara polisler “Yasadışı slogan atmayın, müdahale etmek zorunda bırakmayın” diterek tehdit etti. Kadınlar hayır’ın yasadışı olmadığını haykırarak, hayırlarıyla yaşamlarına sahip çıktıklarını belirtti.

Daha sonra YSK’nın yanlı sonuçlarını protesto eden ve şaibeli seçim sonuçlarını kabul etmeyen kadınlara, çevredeki binaların camlarından çıkan halk, tencere tava sesleriyle destek verdi. Kadınlar, kafelerde oturanları “gel gel” diyerek yürüyüşe çağırdı.

Asla kabul etmeyeceğiz!”

Yürüyüşü Söğütlüçeşme Caddesi’nde sonlandıran kadınlar, burada açıklama yaptı. Açıklamayı kadınlar adına Fidan Ataselim ve Selin Top okudu. Açıklamada,  “Biz kadınlar geçen hafta, yani 13 Nisan’da sokaklara çıktığımızda referandum sonucu ne olursa olsun 18 Nisan’da yine sokakta olacağımızı, isyanımızı devam ettireceğimizi ilan etmiştik. Çünkü mücadelemiz yalanlarla, hileyle görünmez kılınamayacak kadar büyük, çünkü isyanımız eşit ve özgür bir dünya yaratacak güçteyken tepeden dayatılan seçim sonuçlarına indirgenemeyecek kadar yakıcı!” diye vurgulanan açıklamada “Hayatlarımızı, emeklerimizi, bedenlerimizi, kararlarımızı çalmaya çalışmalarına; kararlarımızı görmezden, duymazdan gelmelerine, hayır’larımızı evet olarak anlamalarına izin vermeye hiç niyetimiz yok! Biliyoruz, birlikte güçlüyüz. Okulda, evde, iş yerinde, sokakta mücadelemizle, dayanışmamızla hayır’larımıza sahip çıkacağız! İrademizin hiçe sayılmasını asla kabul etmeyeceğiz! Sesimizi kısmaya çalışanlara biz kadınların bugünümüzü de yarınımızı da tek adama, hem de kadınla erkeğin eşit olmadığını ifade eden bir adama asla teslim etmeyeceğimizi gösteriyor, bu toplumun en az yarısı olduğumuzu, birlikte güçlü olduğumuzu haykırıyoruz. “ denilerek açıklama eylem alkış ve zılgıtlarla sona erdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu