Güncel

Kadınlar 18 Nisan’da sokağa çağırıyor: Kadınların “hayır”ı biter mi sandın?

“Kadınlar birlikte güçlü” diyerek 8 Mart’ı karşılayan, referanduma günler kala, 13 Nisan’da, “Kadınların Hayırı sandığa sığar mı sandın” demek “Hayır”ı haykırmak için sokağa çıkan kadınlar, Hayır’larına sahip çıkıyor, tüm kadınları sokaklara çağırıyor

“Kadınlar birlikte güçlü” diyerek 8 Mart’ı karşılayan, referanduma günler kala, 13 Nisan’da, son sözleri “Hayır”ı haykırmak için sokağa çıkan kadınlar, Hayır’larına sahip çıkıyor, tüm kadınları sokaklara çağırıyor.

“Kadınların #Hayır’ı Biter mi Sandın?” diyen kadınlar, yarın (18 Nisan) 19.30’da Kadıköy Süreyya Operası önünde olacak.

Kadınların çağrı metni şöyle:

“Biz geçen hafta, yani 13 Nisan’da sokaklara çıktığımızda referandum sonucu ne olursa olsun 18 Nisan’da yine sokakta olacağımızı, isyanımızı devam ettireceğimizi ilan etmiştik. Fakat biliyoruz ki, oldu bittiye getirilerek açıklanan sonuçla, kadınların özgürlüğünü de sınırlandırılmak isteyecekleri bir döneme gireceğiz. Ama Hayır! Kabul etmiyoruz. Bu nedenle referandum öncesinde söylediğimiz gibi #Hayır’larımızı büyütmeye devam ediyoruz. Şimdi de “#KadınlarınHayırı biter mi sandın”, “Hayatımız bizim senin mi sandın” demek için tüm kadınları sokaklara çağırıyoruz!

Dün baskı ve zorla, şaibeyle sürdürülen bir referandum sürecinin sonunda ülkenin tamamını tek bir adamın isteklerine, arzularına hapsetme hedefli anayasa değişikliği referandumda geçirildi. Biz kadınların tamamının hayatları, bedenleri, emekleri hakkındaki kararlar tek bir adama ’emanet’ edilmek isteniyor. Bunun, kadın cinayetlerine, istismara, tacize, tecavüze, erkek egemenliğine, eşitsizliğe karşı mücadele eden biz kadınlar için ne anlama geldiğini biliyoruz. Ama Hayır! Kabul etmiyoruz. Bunun bilinciyle sokaklara çağırıyoruz!

Hayatlarımızı, emeklerimizi, bedenlerimizi, kararlarımızı çalmaya çalışmalarına; kararlarımızı görmezden, duymazdan gelişlerine, hayır’larımızı evet olarak anlamalarına, evet sanmalarına izin vermeye hiç niyetimiz yok! Biliyoruz, birlikte güçlüyüz. Biliyoruz okulda, evde, işyerinde, sokakta mücadelemizle, dayanışmamızla Hayır’larımıza sahip çıkacağız!

Gelin hayatlarımızı çalmak isteyenlere #HAYIR diyelim ve bu Hayır’ın hayır demek olduğunu herkese, en çok da bizi yok sayanlara gösterelim!

Sesimize ses katacak neyin varsa, tefini, düdüğünü, sözünü; hepsini al gel; sesimizi kısmaya çalışanlara biz kadınların hayatlarımıza, bedenlerimize, emeğimize dair kararları tek adama asla teslim etmeyeceğini gösterelim!

Referandum sürecinde bir araya gelen, Erdoğan’ın kadın düşmanı politikalarını mecliste ve sokaktaki isyanlarıyla durduran kadın örgütleri, “Kadınlar birlikte hayır diyor” diyerek soruşturulamaz, yargılanamaz Tek Adam rejimine karşı 13 Nisan’da 11 ilde sokağa çıkmış, referandum sonucu ne olursa olsun 18 Nisan’da yine sokakta olacaklarını ilan etmişti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu