Güncel

Cinsel saldırıya karşı öz savunmaya ceza yok

ozsavunmaBalıkesir’de kendisini cinsel saldırıya maruz bırakan Çoşkun K. isimli erkeği öz savunma hakkını kullanarak öldüren B.B.’ye mahkemeden emsal niteliğinde karar çıktı. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, mahkeme heyeti tarafından “meşru savunma koşulları”nda erkeğin öldürüldüğüne hüküm verilerek, hem kadın hakları hem de kadına yönelik cinsel saldırılar açısından tarihi bir karar verdi.

Mahkeme B.B.’ye Coşkun’u ‘meşru müdafaa’ koşullarında öldürdüğü için ceza vermedi. Heyet, kadının kendisini korumaması durumunda cinsel saldırıya uğrayabileceği yönünde karar verdi. Mahkeme heyeti, Yargıtay’ın “Gece yarısı cinsel saldırı maksadıyla eve giren ve saldırgan davranışlarını sürdüren maktulü, eline aldığı tüfekle korunmaya çalışırken rastgele ateş ederek öldüren sanığın olay sırasında kapıldığı mazur görülebilir bir korku altında meşru savunmada sınırı aştığı kabul edilmelidir” denilen 2007/284 esas kararını gerekçe gösterdi.

Mahkeme tarafından verilen karar ile B.B. serbest bırakılırken, Türkiye’de kadına yönelik cinsel saldırı ve şiddet davalarında emsal teşkil edecek bir karara imza atıldı.

(Kaynak: gazetesujin.com)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu