Güncel

Kadınlar, devletin yalanlarına karşı gerçekleri açıkladılar

İstanbul: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı “Yalanlar sizin, hayat bizim” diyerek eylemdeydi.

Zonguldak, Bartın, Ayvalık, Ankara, Antep, Kocaeli ve Antalya’da eş zamanlı olarak Boşanma Komisyonu raporuna karşı sokağa çıkan kadınlar, İstanbul’da Beşiktaş ilçesinde bir araya geldiler. Yeni Demokrat Kadın’ın da yer aldığı eylemde “Yalanlar sizin, hayat bizim” yazılı pankart açıldı. “Boşanmaların tek sebebi evlilik”, “Alp Eren’i seviyor”, “Boşana boşana kurtulacağız” gibi dövizlerin açıldığı eylemde kadınlar sık sık “Kürtaj haktır, karar kadınların”,  “Homofobik devlet, yıkacağız elbet”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını attılar, devletin kadın düşmanı politikalarına karşı ses çıkardılar. Erkek devletin yalanlarının dile getirildiği eylemde buna karşı kadınlar gerçekleri açıkladılar.

Cumhurbaşkanı R. T.Erdoğan’ın boşanma, kürtaj, annelik ve doğum kontrolü üzerine yaptığı konuşmaların ses kayıtlarının yayınlandığı eylemde, “Erkek devlet” yazılı döviz taşıyan bir kadın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini dile getirdi.

Erkek devletin yalanları, kadınların gerçekleri…

Erkek devletin “Aile kutsaldır, önlenemez şekilde artan boşanma hızına bir dur demenin vakti” söylemine karşı kadınlar , boşanma oranının sadece %1.7 arttığına dikkat çekerek boşanan kadınların %74’ünün kocalarından şiddet gördüğüne dikkat çektiler. “Türkiye’de kadınların güvenliği açısından esas sorun boşanma değil, her gün kocası ya da eski kocası tarafından 3-5 kadının öldürülmesi değil mi?” diye soran kadınlar, buna karşı susmayacaklarını dile getirdiler.

Diğer yandan erkek devletin “aileler yıkılmasın” diye danışmanlık hizmeti vermek üzere Aile Danışmanlığı Merkezi açılması istemesine karşılık, kadınlar her gün kadınların öldürüldüğü bir ülkede kadın sığınakları açılması gerektiğini vurguladılar.

“Eşcinsellik hastalıktır. Toplumsal çöküntüdür. Ahlaki yozlaşmadır. Kimse alternatif harflerle yeni cinsiyetler türetemez” söylemlerine karşılık ise kadınlar tarafından, Dünya  Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’nda böyle bir hastalığın arandığını ancak bulunamadığını belirttiler; “Bizim hayatlarımızı, cinselliğimizi nasıl yaşayacağımız ise size rağmen bir hastalık kategorisinde yer almıyor” dediler. Eylem atılan sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu