Güncel

Boşanmadan Duramıyoruz! Kadınlar1arada

bosanmaAnkara Kadın Platformu, AKP’nin kadın düşmanı politikalarına ve Boşanma Komisyonu raporuna karşı diğer illerle eş zamanlı olarak “Boşanmadan Duramıyoruz” diyerek bir forum gerçekleştirdi.

Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “Hayatımız bizim! Boşanma Komisyonu Raporu Meclisten Geçmeyecekyazılı ozalit açtılar. Ankara Kadın Platformu adına basın metnini okuyan Pelin Kalkan,  “Eğer hala yaşıyorsak, canımıza kast eden her türlü politikanıza rağmen, savaştan, muhafazakârlıktan, ırkçılıktan beslenen tüm erkek egemen uygulamalarınıza rağmen bizler hala hayattaysak bu, mücadelemiz sayesindedir. Biz, canımızı sokakta bulmadık, ama mücadelemizi sokakta var ettik! Sizden, haklarımıza yöneltilen saldırılarınızdan, canımıza kast eden tehditlerinizden korkmuyoruz! Bizler, öncekilerde olduğu gibi, Boşanma Komisyonu yoluyla yapmaya çalıştığınızın da farkındayız” dedi.Devletin kadın düşmanı politikalarının arttığı son süreçte, Kürdistan’daki katliamların da sürdüğüne dikkat çeken Pelin Kalkan,  “Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de yaptığınız katliamların üzerini örtmek için katledilen kadınları konuşmak yerine dilinize dolamışsınız bir aile bütünlüğü, o yarım aklınıza konuşuyorsunuz” dedi.

Platform adına yapılan açıklamanın ardından forumda söz alan kadınlar, AKP’nin kadın düşmanı politikalarından örnekler vererek, komisyon raporunun kadınların hayatlarından neler götüreceğine dair fikirlerini belirttiler.Hayatlarına sahip çıkmak için dayanışma ve mücadele çağrısı yaptılar.

Boşanma komisyonu raporunda yer alan yargı kararlarına dair sahnelenen sessiz tiyatroda ise kadının varlığını yok sayıp; “aileyi” koruyan, yücelten uygulamalar teşhir edildi.Boşanmak isteyen kadının arabuluculuk yöntemi ile ikna edilmesi; çocuk istismarında sorunsuz ve başarılı devam eden evlilikler açısından 5 yıl denetim süresi getirilmesi, taraflardan her ikisinin de 15 yaşın altında olması durumunda ise şahsi cezasızlık sebebi sayılması; şiddet gören kadınların mesai saatleri içerisinde karakola başvuramaması; yıllardır aile içine hapsolan kadınların nafaka hakkının kısıtlanması ve ispat yükümlülüğü getirilmesi kadın, erkek ve hakim rolünü oynayan kadınlar tarafından canlandırıldı.

Forumun sonunda ise “Çocuk Çocuktur! Cinsel İstismar Suçtur!”, “Boşanmada Ara Bulma, Erkek Şiddetine Çözüm Bul!”, Aile Bütünlüğünü Yeriz! Haklarımızı Yedirtmeyiz!”, “Mağdur Erkek Diyorlar, Bir Gülme Geliyor!”, Boşanma Davaları Kapalı Yapılamaz! Yaşasın Kadın Dayanışması!”, ” Savaşı, Katliamları Gizlemek İçin Kadınlara Saldırıyorsunuz! Yeter!”, Oooo Tayyip! Yine Çok Cinsiyetçisin! Ay Bi De Eril, Bi De Faşist Sorma!”,” Yarım Aklın Yüzünden, Düşen Bombalarla Hayatlarımız Yarım! Sur’da Cizre’de Nusaybin’de İnsanlar Yarım!” gibi pek çok döviz meydandaki bir inşaatın panolarına yapıştırılarak, meydan gökkuşağının renklerine boyandı.

Savaşa ve Şiddete Karşı #Kadınlar1arada

kadinlar1aradaAnkara’da “Boşanmadan Duramıyoruz” etkinliğinin ardından, Kürdistan’da yapılan operasyonlarla talan edilen ilçelerdeki kadınlarla kız kardeşlik köprüsü kurmak, dayanışmak için başlatılan Savaşa ve Şiddete Karşı #Kadınlar1arada kampanyası çerçevesinde beş çayı buluşmasına geçildi. Daha önce basılan davetiyelerin ve rozetlerin satılmasıyla elde edilen gelir, bölgedeki kadınların ve çocukların acil ihtiyaçları için gönderilecek.Buluşmaya gelen kadınlara kampanya hakkında bilgi aktarımı yapıldıktan sonra dayanışmanın büyütülmesi için mahallelerde ve merkezde açılacak stantlar,kermes, ikinci el eşyaların satılarak nakit paraya dönüştürülmesi gibi öneriler değerlendirildi. Ayrıca ilerleyen günlerde ihtiyaç duyulan ilçelere nöbete gidilmesi üzerinden bir planlama yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu