Güncel

Kadınlar “barış” için ses çıkardı!

İstanbul: Barış İçin Kadın Girişimi, Suruç katliamının ardından düzenlemeye başladıkları barış için ses çıkarma eylemlerine devam ediyor.

Saat 17.00’da Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar 19.00’a kadar meydanda barış çağrılarını dile getirdiler. Beş dilde “Barış” yazılı mor kurdelelerin iliştirildiği “Bu savaşın parçası olmayın” mesajını içeren mektupları kadınlara dağıttılar.

Saat 19.00’da ise tava, zil, tef, tencere, darbuka, düdük ve davullarla eylemlerine başlayan kadınlar, Bülent Arınç’ın “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus sözlerine ithafen “Biz kadınlar susmayacağız. Silahlar sussun. Barışa ihtiyacımız var” yazılı pankartı taşıdılar. Az sayıdaki dövizde savaş değil barış dilekleri ve Suruç saldırısına ilişkin mesajlar yer aldı.

Khalkedon Meydanı’ndan Bahariye Caddesi’ne yapılan yürüyüş çevredekilerin de desteğini görürken “barış” talepli sloganlar atıldı. Yürüyüşün ardından Bahariye Caddesi’nde yapılan açıklamanın Türkçe’sini Fatma Baş, Kürtçe’sini Yekbun Akansu okudu. Kadınlara “Biz yüzde elliyiz. Bu savaşı durdurabiliriz” diye seslenildi.

Açıklama “Sevgili kadınlar. Türkiye’de yine savaş var. ZAten çoğumuz savaşsız bir dönem görmedik bu ülkede. Misal ben 45 yaşındayım ve tüm yaşamım yüreğim ağzımda ölen asker ve gerilları saydım. Misal ben daha doğmadım, doğamayacağım da, annemin karnında geçen hafta uçaklar bombalayınca Zergele’de katledildim” şeklinde başlarken Bülent Arınç’ın sözlerine ithafen “Bize diyorlar ki siz susun. Erkekleri verin vatan uğruna ölsünler, öldürsünler. Bize diyorlar ki siz bize asker doğurun. Emek verdiğiniz sevdikleriniz ölünce şöyle iyice bir ağlayın. Siz ağlayadurun biz savaşalım” denildi.

“Kıkır kıkır güldüğümüz bir dünya düşlüyoruz”

Açıklamaya “Sevgili kadınlar. Biz başka bir yer düşlüyoruz. Savaşın bittiği bir yer. Ağaçların bombalarla yakılmadığı, isteyenin doğurduğu, istemeyenin doğurmadığı, ama kimsenin asker doğmadığı bir yer düşlüyoruz. Bizim eşit söz ve yönetim hakkımız olan bir yer düşlüyoruz. Yüksek sesle itiraz ettiğimiz, itirazımıza sıkılan gazları çokluğumuzla etkisiz hale getirdiğimiz bir yer düşlüyoruz. Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Alevi, Sünni, Ermeni hep beraber kıkır kıkır güldüğümüz bir dünya düşlüyoruz” sözleriyle devam edildi.

Basın açıklamasının ardından eylem sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu