Güncel

Kadını beyanı da tanıklığı da GEÇERSİZ!

erkek_yargiYargtay Ceza Genel Kurulu, iki kadının kendilerini taciz eden erkek hakkında açtığı davada hem kadınların beyanını esas almadı hem de birbirlerine tanık olan iki kadının taciz davasında “tanık, delil yok” gerekçesiyle yerel mahkemenin erkeğe verdiği beraat kararını onayladı.

Bursa’da iki kadının kendilerini sözlü tacizde bulunan erkek hakkında açtıkları davada mahkeme “tanık ve delil yok” gerekçesiyle erkeğe ceza vermedi. Bursa’da Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada çalışan K.A. ve O.A. isimli kadın işçiler, mesaiye kalacaklarını ailelerine bildirmek için telefon açmak üzere bekçi kulübesine gittiler. İddiaya göre, burada fabrikanın bekçisi C.Ş., iki kadına sözlü tacizlerde hakaret ve küfretti. İki işçi kadının şikayetçi olması üzerine C.Ş. hakkında Bursa 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde, “hakaret ve cinsel taciz” suçlarından dava açıldı. C.Ş. suçlamaları reddetti. Mahkeme de sanığın bu suçları işlediğine dair, savunmasının aksini ispatlayan bir somut delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Kadınlar birbirinin tanığı’ diyerek beraate itiraz etti

Yerel mahkemenin beraat kararının ardından savcılık kararı temyiz ederek dosyayı Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay 14. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını onaylayarak erkeğin beraatini kabul etti. Ancak 14. Ceza Dairesi’nin beraat kararını onaylamasına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılğı, dairenin bu kararına sanığa ceza verilmesi gerektiğini belirterek, sanığın söz konusu suçları, iki kadına karşı aynı anda işlediği ve kadınların birbirlerinin tanığı olduğuna dikkat çekti. Kararda şöyle denildi: “Mağdurelerden her biri diğer mağdureye yönelik olarak işlenen eylemler bakımından tanık konumundadır. Her iki mağdurenin de aynı yöndeki tutarlı ifadelerinde belirttikleri üzere, sanık mağdurelere yönelik olarak hem cinsel taciz hem de hakaret suçlarını işlemiştir. Mağdureler ile sanık arasında önceye dayalı bir husumet yoktur. Mağdure O.A.’nın bu olaydan çok etkilenmesi üzerine mağdurenin akrabaları olayın akabinde fabrikaya gelerek sanıkla tartışmaya başlamış ve kavga etmişlerdir.

‘Kadının beyani eses alınmadı’

kadinin_beyaniMağdure O.A. olaydan çok etkilenmediği takdirde, namus konusu olan ve bazen çok kötü sonuçlar doğuran bu olayı ailesine yansıtmayacaktı. Mağdurelerin haysiyetlerini ortaya koyarak sanığa iftira etmeleri hayatın olağan akışına ters düşmektedir.”

Başsavcılık bu gerekçeyle daireden kararını gözden geçirmesini ve sanığa verilen beraat kararının bozulmasını istedi. Dairenin bu itirazı reddetmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gitti. Genel Kurul da Başsavcılığın itirazını reddederek beraat kararının onanması yönünde karar verdi. Böylece özellikle cinsel taciz ve cinsel saldırı suçlarında tartışma konusu olan, “mağdurun beyanının esas olması” konusunda yargıdan tartışma yaratacak bir karar çıkmış oldu. Yargının iki mağdurun olduğu olayda dahi “tanık olmadığı” gerekçesiyle beraat kararı vermesi, Ceza Genel Kurulu kararı emsal niteliğinde olacağından, taciz ve cinsel saldırı suçlarının cezasız kalacağı endişeleri nedeniyle tartışma yaratacak.

 

(Kaynak: JİNHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu