Güncel

Malala’yı öldürmeye çalışanlar serbest

malaya_yusufzayPakistan’da kız çocuklarının eğitim hakkını savunan Malala Yusufzay’a suikast girişiminde bulundukları için hapiste atıldıkları bildirilen 10 kişiden 8’inin serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Pakistan yetkilileri, Nisan ayında yaptıkları açıklamada Malala’yı başından vurup yaralayan 10 Taliban militanının yargılanıp suçlu bulunduklarını bildirmişti. Yetkililer zanlıların 25 yıl hapis cezasına çarptırıldıklarını, bunun da ömür boyu hapis anlamına geldiğini duyurmuştu. Oysa şimdi, yargılanan 10 kişiden sadece ikisinin hüküm giydiği anlaşılıyor. 2012’de vurulan Malala Yusufzay’a yönelik saldırı ile ilgili mahkeme geçen ay kapalı kapılar ardında yapıldı ve geçerliliği yolunda kuşkulara yol açtı. Mahkeme kararının açıklanması, böyle bir dava olduğundan habersiz olan basın için sürpriz olmuştu. Londra’daki Pakistan temsilciliğinden Münir Ahmed, yargılananlardan sekizinin delil yetersizliğinden beraat ettiğini söyledi.

 

Pakistan’da Malala Yusufzay’ın o dönemde yaşadığı Swat’ın emniyet müdürü Salim Marwat da ayrıca sadece iki kişinin suçlu bulunduğunu söyledi. Salim Swat savcısı ise, mahkeme sonrasında “Yargılanan her militan 25 yıla çarptırıldı. Bu da 10 militan için ömür boyu hapis cezası demek” diye konuşmuştu. 10 zanlıdan sekizinin serbest kaldığı İngiliz Daily Mail gazetesi muhabirlerinin Pakistan cezaevlerinde zanlıları bulma girişimi üzerine ortaya çıktı. Şu anda 17 yaşında olan Malala Yusufzay, vurulduktan sonra tedavi olmak için geldiği İngiltere’de yaşıyor. Uğradığı saldırıyla dünya gündemine oturan Malala, 2014 Nobel barış ödülünü alan iki kişiden biri.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu