Güncel

İranlı sanatçı Atena Farghadani’ye hapis cezası

Atena_Farghadaniİran’da doğum kontrolü uygulamalarında kadınların söz hakkının olmamasına tepki göstermek için karikatür çizdiği için tutuklanan sanatçı Atena Farghadani‘ye 12 yıl, 9 ay hapis cezası veridi.

İran’da doğum kontrolü uygulamalarına erişimin kısıtlanmasını ve kadınların bu konuda söz sahibi olamamasını eleştirmek için “kadınların doğum makinesine dönüştürülmesi” konulu karikatür çizen 28 yaşındaki ressam Atena Farghadani Ağustos 2014’te Devrim Muhafızları tarafından düzenlenen ev basınıyla gözaltına alınmıştı. İran’ın insan hakları ihlalleriyle şöhretli işkence merkezlerinde biri olan Evin Hapishanesi’nde tutulan Atena, direnişini sürdürmüş ve hapishanede kağıt bardakları düzleştirip arkasında gizlice resim çizmişti. Atena çizmeye devam ettiği için gardiyanların işkencesine maruz kalmıştı.

 

Aralık 2014’te serbest bırakılan Atena, yaşadığı işkenceyi basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurduğu için yeniden tutuklanmıştı. 19 Mayıs’ta mahkeme önüne çıkarılan Atena’nın mahkemesi  onuçlandı. İran Devrim Mahkemesi Atane hakkında “Parlamento üyeleri ve Dini Lider’i resimleriyle hakaret etmek” suçlamasıyla 12 yıl, 9 ay hapis cezası verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu