Güncel

“Kadın kadındır, çiçek babandır”

Eskişehir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Eskişehir’de kitlesel bir yürüyüş ile kutlandı. Yeni Demokrat Kadın’ın da içerisinde bulunduğu kadınlar, katledilen kadınların öfkesini, Rojava Devriminin yaratıcısı kadınların cesaretini kuşanarak sokaklara çıktı.Saat 14.00’da Espark AVM önünde toplanan kadınlar buradan Hamamyolu Yediler Parkına yürüdü ve bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme YDK’nın yanı sıra HDP Kadın Komisyonu, DKH, Kampüs Cadıları vb bileşenler de dahil oldu.

Yürüyüş sırasında alana doğru ilerleyen kadınların önünü kesen Eskişehir Terörle Mücadele Amirinin “İleride MHP sergisi var, buradan ilerlemeyin, eylemi burada gerçekleştirin yoksa güvenliğinizi alamayız” şeklindeki tehditkar ve provakatif konuşmaları karşısında eylem iradesinden vazgeçmeyen kadınlar yürüyüşe devam etti ve alana ulaştı. MHPlilerin önünden geçildiği sırada kitleden “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları yükseldi.

Sloganlarla, zılgıtlarla alana gelen kadınlar burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar adına açıklamayı ÖGK sözcüsü okudu. Açıklamada “Bütün acımızı ve öfkemizi körükleyecek, sıkılı yumruklarımızı daha da havaya kaldıracak bir katliamla karşı karşıya bıraktılar bizi. Özgecan’ımızı yakarak erkek-devlet şiddetinin birikmiş bütün biçimlerini, katliamları, vahşeti somutladılar bedenimzde. Katledilen kadınlar için duyduğumuz öfkeyi ve hıncımızı bilediler Özgecan’la birlikte. Bizi direnişe davet ettiler. Kabulümüzdür! Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını bile bile ve göstere göstere direneceğiz. Erkek devleti, erkek yargıyı, kadın düşmanı AKP’yi alaşağı edeceğiz! Bizi öldürmek isteyenlere karşı kendi özgücümüzü ortaya koymaktan çekinmeyeceğiz” denilerek kadına karşı şiddetle mücadelenin arttırılarak sürdürüleceği belirtildi.

Ayrıca “Canı pahasına direnerek, bedeller ödeyerek mücadele veren kadınlar Rojava Devriminin yaratıcısı olmuştur. Şiddete karşı özsavunmanın meşru olduğunu bütün berraklığıyla ortaya koyan YPJ özsavunma birlikleri biz kadınların umudu, inancı ve özgüven kaynağı olmuştur” denilerek Rojava Devriminin yaratıcısı YPJ’li kadınlar selamlandı. Parlamentodan geçirilmeye çalışılan iç güvenlik yasasının gözaltında kayıpların, tacizlerin, tecavüzlerin önünü açacak bir tasarı olduğunu söyleyen kadınlar, bunun ön uygulamasının mecliste kadın vekillere yapılan saldırı olduğunu söyledi.

Bütün bunlar olurken, kadınlar otobüste, dolmuşta, iş yerinde, okulda hemen her yerde taciz edilirken Özgecan katledilirken olanları yalnızca “elim bir vaka” olarak değerlendiren, devlet ideolojisinin sürdürücülüğü dışında bir iş yapmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın istifası talep edildi.

Yürüyüş sırasında “Kadınlar Yürüyor Mücadele Büyüyor” , “ Kadın Cinayetleri Politiktir” , “Susma Haykır LGBTİ vardır”, “ Trans Cinayetleri Politiktir” , “Biji Berxwedana YPJ”, “Özgecan Aslan İsyanımızdır” vb sloganlar atıldı. Açıklamadan sonra kadınlar zılgıtlar eşliğinde halay çekerek eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu