Güncel

Amed’den coşkulu 8 Mart kutlaması!

Amed: İstasyon Meydanı’nı bir araya gelen binlerce kadın, Rojava kadın devrimi ile tüm dünyaya kanıtlanan kadının direniş gücünü bir olup haykırdı. Dağkapı’da biraraya gelen binlerce kadının mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı’na doğru yürüyüşün başladı. Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Amed Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kızkardeşi Fatma Öcalan, SKM, YDK, KeskesorLGBTİ, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Dünya Kadın Yürüyüşü’ne katılmak üzere Mardin’e gelen farklı ülkelerden kadınlar da Amed’e gelerek katıldı.

Mitinge gitmeye çalışan Bağlar ilçesi Fatih Mahallesi Meclisi kadınlar ise alana yakın bir noktada bulunan Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden geçerken, polisler tarafından durduruldu. Kadınların başındaki sarı kırmızı yeşil yazmalar, “örgütsel” olduğu gerekçesiyle el koymak isteyen polislere tepki gösteren kadınlar darp edildi.

Kadın polisler, bir kadını yere yatırarak başındaki sarı kırmızı yeşil yazmayı zorla çıkardı.

Birçok dilde yazılan “Kobanê’de direnen kadınlarla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim” pankartının asıldığı miting alanını rengarenk yöresel kıyafetleriyle dolduran binlerce kadın, “Hayat kadın direnişiyle güzel”, “Tüm kadınlar özgür oluncaya dek yürüyeceğiz” ve “Kobanê’de direnen kadınla özgür yaşamı inşa edelim”, “Yasta değil isyandayız” yazılı dövizler taşındı.

Konuşması ilk olarak başalayan,DBP Amed İl Eş Başkanı Hafize İpek, Kürt kadınlarının mücadele boyutuyla tüm dünya kadınları için bir umut haline geldiğine vurgu yaparak, “Buradan tüm dünya kadınlarına selam olsun. YPJ’ye selam olsun. Kürt kadınları olarak tüm dünya kadınları için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Direnişiyle tarihe adını yazan Kürdistan”

Ardından DKY Sekretarya üyesi Maria Tiresi Montirelli konuştu. Direnişiyle tarihe adını yazan Kürdistan’da, Dünya Kadın Yürüyüşü’nü gerçekleştirmenin heyecan verdiğini söyleyen Montirelli, “Birkaç yıldır, kadın haklarına dikkat çekmek ve bu anlamda daha fazla mücadele etmek adına 8 aylık Dünya Kadın Yürüyüşü’nü gerçekleştiriyoruz. Bu yıl da bu yürüyüşümüzün startını Kürdistan’da verdik. Sahra çöllerinden Kürdistan coğrafyasına, Avrupa’dan tüm ezilen halklara ulaşmak için bu yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda kız kardeşlerimizle bir araya gelmek bizim için çok önemli” dedi. Montirelli, bu anlamda da direnişleriyle kendini ispatlayan Kürt kadınlarla birlikte direniş meşalesini her an havaya kaldırarak alanlarda olmak istediklerini söyledi.

Montirelli, sadece belirli demokratik yasalarla kadınların özgür olamayacağının da altını çizdi. “Tüm kadınlar tam anlamıyla bir özgürlük için, devrimsel nitelikte mücadele etmeli. Kadın özgürlüğü devrimden geçer” diye konuştu.

Kadınlar özgürlük yürüyüşünü büyütüyor

Gültan Kışanak ise konuşmasında dünya kadınlarının Kürdistan’da birleşerek Dünya Kadın Yürüyüşü’nü gerçekleştirmiş olmasının YPJ direnişinin başarısı olduğunu söyleyerek Kadınlar adım adım özgürlük yürüyüşünü büyütüyor” diyen Kışanak, kadın mücadelesinin güçlenmesinin, tarihe adını kazıyan devrimci kadınların mirası olduğunu ifade etti. Kışanak, “Bugün YPJ şahsında Kürdistan’da kesintisiz bir kadın devrimi başlamıştır. Bu devrimi tüm Kürdistan’a, Ortadoğu ve dünyaya yayacağız. Bu iddiamız devrimci kadınlara sözümüz olsun. Filistinli, Afganistanlı, İranlı, Latin Amerikalı ve dünyanın tüm devrimci kadınlarına selam olsun. DAİŞ zihniyeti Kobanê’de yenildi. Tüm dünyada da yenilecektir” dedi

Kadın asla köleleşmeyecek!

HDP Eş Genel Başkanı YüksekdağBu çağda kadın asla köleleştirilemeyecektir. Bin yıllardan bu yana kölelik çizgisi dayatılan kadınlar, dayanışmayı, direnmeyi öğrendiler. Kadınlar Şengal’de Rojava ve Kobanê’de kazandılar. Bu ataerkil zihniyet karşısında kadının zaferler kazandığı devrimin çizgisidir. Bu yolda şehit düşen kadın yoldaşlarımıza bin selam olsun. Artık yeniçağda kadınlar asla katledilmeyecek, şiddete maruz kalmayacaktır” dedi

Kadınlar kimlikleri olmadığı coğrafyada doğdu

Yüksekdağ’ın ardından sahne çıkan DTK Eş Başkanı Irmak ise Kadınların kimliklerinin olmadığı bir coğrafyada doğduğunu söyleyen Irmak, “Bir gün karşımıza çıktı ve eziyet altındaki kadınlar direnmeniz gerektiğini söyledi. Direnmek yaşamaktadır. Bu çağrı yüreğimize kadar aktı. Bugün binlerce kadın o sesle sokağa çıktık ve binlerce kişi şu an o iradeyi sokakta izliyor.” Dedi.

Konuşmaların ardından Dicle Fırat Kültür Merkezi erbane grubu ile Koma Dengtav‘ın müziği eşliğinde kadınlar zılgıtlar eşiliğinde halaylar çekti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu