Güncel

13. Feminist gece yürüyüşü gerçekleştirildi

İstanbul: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlar Taksim’de 13. kez Feminist Gece Yürüyüşü düzenlerken, eylemde  “Hayatımıza sahip çıkıyoruz” pankartı taşındı. Yeni Demokrat Kadın’ın da arasında olduğu binlerce kadın ile gerçekleşen yürüyüş sloganlarla tünele kadar devam etti.

İstiklal Caddesi’nde yapılan yürüyüşte; erkek şiddetine, cinsiyetçiliğe, heteroseksizme, kapitalizme bir kez daha ses çıkaran binlerce kadın, “Yasta değil, isyandayız” dedi. Yürüyüşte “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Jin, jiyan, azadî”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop! İnadına isyan, inadına özgürlük!” “Kadın kadındır, çiçek babandır” sloganları atılırken, eylemde öldürülen kadınlar da anıldı. Erkeklerin eyleme katılmaması yönlü uyarılar yapışmasına rağmen “erkek”lerin eylem alanından ayrılmaması dikkat çekiciydi.

“Kahkaha atmayın diye öldürdüler”

Taksim Tünel’e kadar yürüyen kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamalarının Kürtçe ve Türkçe olarak yapıldığı açıklamada; Artan kadın katliamlarına dikkat çeken kadınlar, AKP’nin kadın düşmanı politikalarını eleştirdi. Kadınlar, “Aman sakın kürtaj olmayın, kahkaha atmayın diye öldürdüler, öldürttüler kadınları” diyerek ifade ettiler.

Kadın katliamlarına karşı örgütlü seslerinin yükseldiğini ifade eden kadınlar, “Haksız tahrik indirimi uygulayan erkek yargı da kadınların örgütlü mücadelesinden korkmaya başladı” diye konuştu. “Kızlı erkekli de yaşıyoruz, hemcinslerimize de âşık oluyoruz” diye belirten kadınlar, LGBTİ mücadelesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca Rojava’da savaşan kadınların mücadelesine de dikkati çeken kadınlar, “Sadece IŞİD’e değil Ortadoğu’da kadınları ezen erkek egemenliğine karşı, Ortadoğu’nun tüm kadınları için savaşan YPJ, sınırların ötesindeki biz kadınları güçlendirdi, kendi gücümüzü artırdı” diye belirterek açıkladı. Açıklamanın ardından eylem kadınların halayları ile geç saatlere kadar devam etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu