Güncel

Kader Ortakaya Sonsuzluğa Uğurlandı

İstanbul: Yaklaşık bir ay boyunca sınır direnişinin parçası olan ve IŞİD saldırısına karşı direnen Kobanê’ye geçmek isterken TC askerleri tarafından başından vurularak öldürülen Kader Ortakaya, son yolculuğuna uğurlandı.

Bağcılar Yed’i Beyza Zeliha Hatun Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Ortakaya ailesi, dostları ve yoldaşları Kader Ortakaya ile vedalaştı. Ardından konvoy eşliğinde Habipler Yayla Mezarlığı’na götürüldü.

Cenazenin defnedilmesinin ardından Kader Ortakaya’nın yoldaşları tarafından mezar başında tören düzenlendi. “Kader Ortkaya ölümsüzdür”, “Şehit na mirin”, “Kobanê’de savaşan kadınlara bin selam” sloganlarıyla başlayan törende saygı duruşu yapıldı. Yemin şiirleri eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından söz alan Ortakaya’nın mücadele arkadaşı olan bir TÖP-G üyesi söz alarak, “Kader, kadın olduğu için öldürüldü. Kürt olduğu için öldürüldü” dedi. Meral, Ortakaya’nın yaşamının her anını mücadele ile ördüğünü belirtti, “O’na vereceğimiz en büyük söz ağlamak yenine kavgasını devam ettirmektir” dedi.

Ortakaya’nın vurulduğu anda sınır hattında olan ve yaşananlara tanık olan sanatçı Ferhat Tunç da bir gün önce sohbet ettiklerini söyledi, “Güler bir yüzle ayrıldı bizden, mutluydu. Çünkü Kobanê’de olmak istiyordu” dedi. Ortakaya’nın kendilerine büyük bir emanet olarak kavgasını bıraktığını belirten Tunç, “Bu kendisine insanım diyen herkese bırakılan emanettir, sahip çıkacağız” dedi.

Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi Temsilcisi Oğuzhan Kayserilioğlu da yaptığı konuşmada, Kader Ortakaya’nın işçi sınıfı ile Kürt özgürlük hareketinin dayanışmasını göstermek için Kobanê’ye gittiğini belirtti.

Ortakaya’nın isyancı, kararlı ve inançlı bir komünist kadın olduğunu söyleyen Kayserilioğlu, “Kobanê’de oluşan değişim gücü, onu kütüphanelerden çekti aldı. Kalbi her zaman Kürtlerle çarptı. İsyan dinamiklerini gördü Kobanê’de oluşan fırtınanın içine kendini attı. Kader tüm kadın yoldaşların içinde yaşayacak. O eylemiyle neyin doğru olduğunu gösterdi. O’na söz veriyoruz aldığı tavra saygı duyuyoruz, ona layık olacağız” dedi.

Ortakaya’nın bedeniyle Kobanê direnişine güç verdiğini soluk kattığını söyleyen ESP Parti Meclisi üyesi Ali Haydar Akdeniz, “Sanmasınlar ki, O’nu öldürdüler. O Serkan Tosun, Nejat Suphi Ağırnaslı gibi bu halkların yüreğinde yaşayacak” şeklinde konuştu.

EHP, SDP, SYKP, SODAP, SÖZ Dergisi ve Kaldıraç temsilcileri de konuşmalar yaparak, Ortakaya’nın bıraktığı mücadele mirasına sahip çıkacaklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından son olarak ORtakaya’nın sosyal medyada paylaştığı sözleri hep bir ağızdan okundu.

Anma, Avusturya İşçi Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

HDP Bağcılar İlçe Örgütü önünde ise taziye çadırı açıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu