Güncel

Yoldaşları Kader Ortakaya’yı Andı

Mersin: Kader Ortakaya’nın T.C devleti askerleri tarafından katledilmesi üzerine Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi bugün Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Partizan ve SDP destekçi olarak katıldı.

Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan eyleme Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katıldı. Eylem esnasında;”Arin’lerden Kadere Sürüyor mücadele, Devrim şehitleri ölümsüzdür, Katillerden Hesabı kadınlar soracak” sloganları ise sık sık atıldı.

Yüksel Mutlu konuşmasına bu sözlerle başladı: “Bu topraklarda ve Ortadoğu’da binlerce Kader var. Onların açtığı yol barış ve kardeşlik yoludur. Ana akım medya Kaderin Ölümünü ne kadar çarpıtırsa çarpıtsın bizler TC askerlerinin savunmasız bir insana ateş açtığını biliyoruz” ve konuşmasını “Bizler Kader’in mücadelesinin sahipleriyiz. Bu mücadeleyi bütün Ortadoğu’ya yayacağız. Anıları ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz” diyerek sonlandırdı. Mutlu’nun ardından Konuşan Ertuğrul Kürkçü ise: “Sınırlarımızın kevgire çevrildiği, sınır diye bir şeyin ortada kalmadığı, IŞİD’in her gün ikmal ve destek için sınırları aştığı bir yerde bir genç kadının orada öldürülmesi Türkiye Cumhuriyeti devletinin cinayet ile anılmayı hak ettiğinin göstergesidir. AKP hükümeti İŞID ile yapmış olduğu pazarlığın bedelini ödeyecektir. Bu bedeli bizler ödeteceğiz. Kader’in hesabını soracağız. Kader’in katillerini affetmeyeceğiz” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Kitle adına basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı gerçekleştiren Sevcan Söylemez “25 gündür enternasyonal dayanışma ile Kobanê sınırında nöbet tutan, TÖP-G üyesi, Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi 28 yaşındaki Kader Ortakaya T.C askerleri tarafından katledilmiştir.” dedi. Açıklama ” Bizler Mersin HDK kadın meclisi olarak, Kader Ortakaya’nın katili Türkiye’de IŞİD’leşen AKP’dir diyoruz. AKP’nin cinsiyetçi, sömürgeci ve katliamcı politikalarını teşhir ederek, 25 gündür Kobanê sınırında ‘ Her devrim küçük bir kıvılcımla başlar. Ve vardır her namlunun ucunda bir yaşam ateşi. Böyle büyük düşler yolculuklarla başlar. Ve serüvenciler düşer bu yola’ diyerek direnen Kader Ortakaya’nın anısı önünde saygı ile eğiliyoruz!” sözleri ile sonlandırdı.

TÖP-G sözcüsü Pelin Kahin de bir konuşma yaptı. Pelin Kahin konuşmasına Kader Ortakaya’nın şu sözleri ile başladı; ‘Özgürlük tohumlarının yükseldiği yeri kanımızın son damlasına kadar korumaya ve orada savaşmaya ve orayı özgürleştirene kadar kanımızın son damlasına kadar mücadele etmeye devam edeceğiz’ ve konuşmasını “Küçük yaşlarda parça başı işçilik yaparak, işçi sınıfının içinden gelen yoldaşımız üniversite yıllarından itibaren gençlik mücadelesi saflarının en önünde yer almıştır. Kadın kurtuluş hareketinin bayrağını sarsılmaz iradesiyle bulunduğu her alanda yükseltmiştir” sözleri ile devam ettirdi. Kahin konuşmasını “Bilinmelidir ki, yoldaşımızın direnişi direnişimiz devrimci iradesi irademizdir. Yoldaşımızı katledenlerden hesap soracak, bıraktığı bayrağı Toplumsal Özgürlük saflarında devrimci kavgamızda dalgalandıracağız” diyerek sonlandırdı.

Açıklamanın ardından 5 dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu