Güncel

Sapık değil “ERK”EK!

metro_sapık“Erk”eğin bünyesinde barındırdığı durumun tam da kendisi; taciz, tecavüz, şiddet.. İstediğinde istediği kadına, istediği şekilde “sahip” olabileceği öğretisinin dışavurumu.

Her erkek potansiyel tecavüzcüdür. Ağır mı oldu biraz? Evet evet eğip bükmeye aklımıza “iyi erkekleri” getirip (abi baba sevgili yakın arkadaş) bu bilimsel açıklamadan uzaklaşmaya gerek yok. Toplumsal öğretilerden beslenerek ve güç alarak kendine hak gördüğü tecavüzü ne kadar yönettiği, hangi bilinçle yönettiği başka bir üst başlık olabilir diyerek “iyi” erkeklere de jest yapmış olalım.

Özgecan Aslan katliamında “cani”, başka bir katliamda “katil”, tecavüz durumun da “sapık”… “Sapık” kelimesinin TDK’daki karşılığı “cinsellik açısından aykırı eğilimleri olan” şeklinde geçiyor. Bizim algımızda ise sapık-sapkın normal olmayan şekli ile vuku buluyor. Bu kavramlarla kadına dönük her türlü şiddeti uygulayan erkeği toplumsal erkekliğin dışına itiyor ve tekilleştiriyoruz. Sorunu bir bütün olarak “erk”eklik sorunu olarak ele almamak mücadele yöntemlerimize de sirayet ediyor. Sapık değil; sapık olsa duramazsın. Bildiğin, bildiğimiz “erk”ek.. İçimizde, sokaklarda, yanı başımızda. Bu yüzden durursun. Hem de öyle bir durusun ki kız kardeşlerinin elinden tutarak çoğalarak, büyüyerek, haykırarak en güçlü halinle durursun.

Bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu