Güncel

JİNHA’dan YDK’ya ziyaret

Amed merkezli kurulan ve dünya kadınlarının haber merkezi olma hedefi taşıyan Jin Haber Ajansı (JİNHA) 23 Haziran Cumartesi günü İstanbul’da Yeni Demokrat Kadınlar’ı ziyaret etti.

BDP tarafından 24 Haziran’da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Kadınlar İstanbul Bölge Toplantısı’na katılmak üzere İstanbul’a gelen JİNHA Türkçe Haber Müdürü Hazal Peker ve Kürtçe Haber Müdürü Hangül Özbey ile toplantı öncesi bir araya geldik.

Kadın bakış açısıyla gazetecilik yapmanın ve haber ajansı kurmanın zorlukları ve önemi üzerine konuştuk. Çalışanlarının tamamen kadınlardan oluştuğunu söyleyen Hazal ve Hangül, kadın çalışanların eğitimine çok özen gösterdiklerini anlattılar.

Çalışanlara ilk olarak teknik eğitim verdiklerini, ardından da “Toplumsal Cinsiyet” dersi verdiklerini aktaran Hazal ve Hangül, şu an için özel haber yapmaya daha ağırlık verdiklerini belirttiler.

Kürtaj meselesini ve bu konunun Kürt kadın açısından ne anlama geldiğini tartıştık. Kürdistan’da kürtaj konusunda uzman doktorların azlığına ve bu doktorların da yalnızca bazı şehir merkezlerinde bulunduğuna dikkat çeken Hazal ve Hangül, bölgede kadınların daha çok kendi yöntemleriyle (karnına taş vurma, çeşitli otlar içme, yüksek yerlerden atlama vs.) çocuk düşürmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Anlatılanlar arasında o kadar çarpıcı gerçekler de vardı ki… “Mesela kadın, doktorun bulunduğu hastaneye gitti. Bu kez de ‘dil sorunu’ karşısına çıkıyor. Kadınlar burada ne istediklerini dahi anlatamıyorlar” diyen Hazal ve Hangül; ayrıca kürtaj tartışmalarını sordukları bazı kadınlardan “Bizim yetişmiş çocuklarımızın cenazelerini tabut tabut gönderiyorlar. Olmamış bebekle ne işleri var?” dediklerini de anlattı.

Sohbetimizde son olarak kadın dayanışmasının öneminden bahsettik. JİNHA’nın gündemlerine katkıda bulunma, JİNHA için haber hazırlama gibi sorumluluklar alıp bunun yerine getirmenin yolları üzerine konuştuk.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu