Güncel

Sosyalist Enternasyonal Kadın Toplantısı Sonuç Bildirgesi açıklandı

İSTANBUL (JINHA) – Sosyalist Enternasyonal Kadın Bölge Toplantısı sonuç bildirgesi açıklandı. Ulusal ve uluslararası alanda kürtaj yasağına karşı mücadele çağrısı yapılan bildirgede, “Bizler Kürt kadınlarını destekliyoruz ve Kürt sorunun barışçıl demokratik şekilde çözülmesi için Kürt kadınlarının sürece dahil edilmesini istiyoruz” talebi öne çıktı.

BDP Kadın Meclisi ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Kadın Bölge Toplantısı, açıklanan sonuç bildirgesi ile son buldu. 4 kıtadan 26 ülkeden delegenin söz aldığı toplantının sonuç bildirgesini, Sosyalist Enternasyonal Kadınlar Başkanı Pia Locatelli okudu. Bildirge, kürtaj ile diyalog ve müzakere başlıkları altında hazırlandı. İlk olarak kürtaja ilişkin bildirgeyi okuyan Pia, Türkiye’de çok tehlikeli bir süreç yaşandığını belirterek, AKP’nin kürtaja ilişkin önerilerinin tamamen yasaklamaya yönelik olduğunu söyledi. Sosyalist Enternasyonal üyesi kadınlar olarak, kürtajı yasaklamaya çalışan tüm çabaların bir an önce durdurulmasını istediklerini ifade ede Pia, “Sosyalist Enternasyonal’e üye olan tüm bölgesel, ulusal, uluslararası kurumları AB ve özellikle sosyalist, sosyal demokrat ülkeler ve sosyalist enternasyonal üyeleri, bu yasağa karşı kesin bir duruş almaya davet ediyor” dedi.

 

‘Kadınlar karar mekanizmalarında yeterince yer almıyor’

Son 18 ayda Ortadoğu’nun çeşitli çatışmalardan etkilendiğini ve Arap baharı ertesinde yepyeni bir panorama ortaya çıktığını dile getiren Pia, ancak uygulanan reformlarda kadınların yeterince söz sahibi olmadıklarını ifade etti. Kadınlara söz verilmediğini ve süreç dışına çıkarıldığını bir kez daha gördüklerini, kadınların barış süreçlerine de nadiren katıldıklarını belirten Pia, Parlamento’da en fazla kadın milletvekili olan ve bu sayıyı artırmada kararlı olan CHP ve BDP’de bile stratejik karar mekanizmalarında kadınların yeterince mevcut olmadığını söyledi.

 

‘Müzakerelere devam edilmeli’

Pia, “Özellikle Kürt kadınlarının dışarıda bırakıldığı bir yer var ki, o da barış görüşmelerinin yapıldığı masa. Tarih boyunca Kürtler, kültürel ayrımcılık, asimilasyon ve şiddet içeren baskılara maruz kaldı. Kürt halkı kendi kimliğini, kültürünü yaşama hakkı istiyor. Kürt kadınları, özgürlük ve demokrasi alanında, barış sürecinde önemli mücadele vermişlerdir. Mücadeleleri boyunca baskı zulüm ve en son tutuklama silsilesinin kurbanı olmuşlardır. Bizler Kürt kadınlarını destekliyoruz ve Kürt sorununun barışçıl demokratik şekilde çözülmesi için Kürt kadınlarının sürece dahil edilmesini istiyoruz. Sosyalist Enternasyonal üye ülkelere, hükümetlere, kuruluşlara herkese ‘gelin hep birlikte kadınların siyasi karar mekanizmalara katılımını artıralım, çatışmaların son bulması için, kadınların her türlü kararda daha fazla söz sahibi olmasını sağlayalım’ çağrısı yapıyoruz. Kadınların her türlü barış girişimini her seviyede katılımı elzemdir. Çatışmaların demokratik şekilde çözülmesi için barış ve güvenlik olmazsa olmazdır. Bu sonuca varılması için yapıcı diyalog ortamı kurulmalı ve müzakerelere devam edilmeli” dedi.

BDP Kadın Meclisi çözüm önerileri sundu

BDP Kadın Meclisi de, Sosyalist Enternasyonal Kadın Bölge Toplantısı Komitesi’ne bir bildirge sundu. Bildirgede, Türkiye’de çatışmalı ortamın son aylarda tırmanışa geçtiğine dikkat çekilerek, Roboski katliamının da barış ortamının sağlanmasının barışın sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdiği vurgulandı. Halen katliamın sorumlularının yargı önüne çıkarılmadığı ve özür dilenmediğine dikkat çekilen bildirgede, bunun peşinin bırakılmayacağı vurgulandı. Bildirgede Kürt sorununun savaş konseptiyle değil, barışçıl demokratik yollarla çözülmesi gerektiği vurgulanarak, şu talepler sunuldu:

“* Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılarak, özgürlüğünü sağlayacak gerekli uluslararası çağrıların yapılması,

* Roboski katliamının sorumlularının açığa çıkarılması, sorumluların Kürt halkından özür dilemesi için uluslararası gerekli girişimlerin yapılması,

* KCK gerekçesi ile tutuklanan yaklaşık 500’ü kadın 8 bine yakın siyasetçimizin ve insan hakları aktvistlerinin derhal serbest bırakılması için uluslararası çağrıların yapılması,

* Hasta tutukluların, kadın tutukluların ve genel olarak Türkiye cezaevlerinde kalan tüm tutukluların sağlık ve yaşam koşullarının insan hakları çerçevesinde düzenlenmesi için gerekli uluslar arası girişimlerin başlatılması,

* Türkiye hükümetinin tüm kadınlar açısından endişe yaratan “Kürtaj Yasağı” ile ilgili yasal sürecin başlatılmasına yönelik tüm söylemlerin bir an evvel geri çekilmesi için uluslararası çağrıların yapılması, Türkiye kadın örgütlerinin eylemlerine destek verilmesi.”

 

http://www.jinhaber.com

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu