Güncel

“Alışın Trans Bireyler vardır”

İstanbul: Trans Onur Haftası kapsamında 24 Haziran akşamı saat 17.00’de Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen yüzlerce lezbiyen, gey, biseksüel ve trans “Travestiyiz, buradayız; alışın alışın, gitmiyoruz” dediler. Biz de Yeni Demokrat Kadınlar olarak “Bu yalnızca transların değil hepimizin özgürlük yürüyüşüdür” diyerek trans bireyler arasında yerimizi aldık.

Ancak aynı zamanda Taksim Tramvay Durağı’nda bulunan ve “teröre lanet” adıyla toplanan sivil faşist bir grup ellerinde Türk bayrakları ve bozkurt işaretleriyle onur yürüyüşü için biraraya gelenlere saldırdı.

Homofobik ve nefret söyleminin tavan yaptığı faşizan saldırıya; “Faşizme karşı omuz omuza” şeklinde cevap verdik. Bu faşist zihniyetli nefret saldırısı karşısında yalnızca barikat kurmayı tercih eden polis, bir kez daha faşistlerle omuz omuza olduğunu gösterdi. Trans bireyler bu ayrımcılığı “Polis gazın nerede? Polis copun nerede?” sloganlarıyla protesto etti.

Saldırının ardından Tünel’e doğru başlayan yürüyüş oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Yürüyüşün en önünde Bülent Ersoy’u temsil eden trans oldukça ilgi gördü.

Yürüyüşte “Trans cinayetlerini durdurun” yazılı pankart açan LGBT bireyler;Trans cinayetleri politiktir”, “Benim çocuğum eşcinsel” , “Trans kimlikler hastalık değildir” vb. dövizler taşıdılar.

Eylemde sık sık “Susma haykır, trans erkekler vardır”, “Nefret öldürüyor, devlet vuruyor”, “Dünya yerinden oynar, translar özgür olsa” şeklinde atıldı.

Trans Onur Yürüyüşü’ne LGBT kurumların yanı sıra BDP, TÖP-G, EDP gibi çeşitli kurumlar da destek verdi.

Taksim Tünel’de, 1 Temmuz’da yapılacak “Trans Onur Haftası Yürüyüşü”ne yapılan çağrı ile yürüyüş son buldu.

Resimler için:

http://www.yenidemokratkadin.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=1

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu