Güncel

“İşten atıldıktan sonra mücadele örmek zor ama kadınlar bu süreçte daha güçlü”

KHK ile ihraç edilen kadınlar, Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Şube’de bir araya gelerek “Dayanışma çok önemli ve güzel bizi güçlü kılıyor. İşimize mutlaka döneceğiz” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KK) ile ihraç edilen kamu emekçileri Eğitim Sen’de bir araya gelerek yaşanan süreci değerlendirdi. Muş Alparslan Üniversitesi’nden ihraç edilen araştırma görevlisi Deniz Kimyon, “Burada olmak bizler için çok kıymetli, dayanışma ortamları iyi ki var bizi güçlü kılan bir şey dayanışma. Daha önce işten atılma sürecim olmuştu hukuki işlemlerle işimi geri alabilmiştim. 6 Ocak tarihli KHK ile ihraç edildim. İhraç edileceğimizi ön görüyorduk ne yazık ki devlet buna bizi hazırlıklı kıldı. Bunu kabul etmiyoruz, Türkiye tarihi bir dönemden geçiyor bir rejim dönemi yaşıyoruz. Biliyoruz ki kadınlara, özgür düşünceye sahip olanlara, sesini yükseltenlere hak ihlalleri uygulanıyor. İşten atıldıktan sonra bir kadın olarak mücadele örmek zor ama kadınlar bu süreçte daha güçlü” dedi.

 

‘Bütün mücadele yollarını deniyoruz’

İhraç edilen büro emekçisi Başak Alkan da “İŞKUR’da iş ve meslek danışmanlığı yapıyordum aynı zamanda KESK üyesiydim. 6 Ocak KHK’si ile işten atıldım. Mücadele yolunu örgütlü olduğum sendika üzerinden yürütüyorum. KESK ile birlikte bütün mücadele yollarını deniyoruz basın açıklamaları eylemler yapıyoruz. Yaşanan bu durumla yüzleşmek gerekiyor, daha somut tahlillerle yol, yöntem önerilerinin çıkabileceğini düşüyorum” dedi.

 

‘İşe geri dönmemiz tarihi bir kazanım olacaktır’

İhraç edilen eğitim emekçisi Şevin Karslı ise “Nusaybin’de görev yapıyordum ve İstanbul’a geldiğimde ihraç edildim. Bir dershaneye gidip iş başvurusu yaptığımızda FETÖ’cü olmadığımızı anlatmaya çalışıyoruz çünkü sigorta girişlerimiz sistemden direkt iptal ediliyor. Bizim dönüşümüz sadece işe geri dönmek değil tarih için bir kazanımdır” diye ifade etti.

 

‘Kadınların varlığını çok hissettim’

İhraç edilen sağlık emekçisi Naciye Ertaş, “Hemşirelikte 22 yılımı doldurmaya 15 gün kalmıştı ki 29 Ekim KHK’sı ile ihraç edildim. Yıllarca devlet benim emeğimi, enerjimi sömürdü. Doğru yerlerde, doğru sendikalardayız. Bu süreçte kadınların varlığını çok hissettim” dedi.

 

‘Güzel günler göreceğiz çocuklar’

Kalkınma Ajansı’ndan ihraç edilen Betül Celep de “23 Ocak’tan beri Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda direniyorum” diyerek devam eden direniş günlerini anlattı.

Söyleşi soru-cevap kısmıyla sona erdi.

 

Kaynak: Gazete Şûjin

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu