Güncel

Gözaltına alındıklarından bu yana işkence yapılan Halk Cephesi üyelerinin hayati tehlikesi sürüyor

H. Merkezi: Mersin Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan 10 kişinin aileleri, yakınlarına günlerdik işkence yapıldığını, yaşamlarının tehlikede olduğunu söyledi.

Mersin’de 18 Ocak’ta DHKP-C adı altında aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyeleri ile OHAL kapsamındaki KHK’lerle kapatılan Mersin Halklar Derneği üyelerinin olduğu 10 kişi hala gözaltında tutuluyor. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubede gözaltında tutulanların ifade işlemleri tamamlanırken, adliyeye sevkleri henüz yapılmadı. Gözaltında tutulmaya devam edilen 10 kişinin ağır işkenceye maruz kaldıklarını belirten aileler, duyarlılık çağrısı yaptı.

 

“15 gündür su ve yiyecek verilmiyor”


Gözaltındaki Melek Sancak’ın eşi Mehmet Sancak, “21 Ocak’ta gece 14.00’te evimi bastılar evi darmadağın ettiler. Bana, eşime ve misafirlerime silah doğrultarak karga tulumba götürdüler” dedi. Eşinin ve gözaltına alınanların 15 gündür işkenceye maruz bırakıldığını belirten Mehmet, su ve yiyecek verilmediğini dile getirdi. Yoğun psikolojik, fiziksel baskı olduğunu aktaran Mehmet, “Hayati tehlikeleri söz konusu. Her gün 14.00’de hastaneye getiriyorlar güzümüzün önünde darp ediyorlar durumları hiç iyi değil” dedi. Mehmet yaptıkları başvurulara da sonuç alamadıklarını ilave etti.

 

“Eşimin sağlık durumu çok ciddi”


Gözaltında olan PSAKD üyesi Haydar Yıldırım’ın, (57) yüzde 80 iş göremez raporu olduğu belirten eşi Zeynep Yıldırımeşim çok hasta ve ilaçları yerine ona ve arkadaşlarına ağır işkence ediliyor” diyerek şöyle devam etti: “Eşim ve arkadaşları haksız bir şekilde misafir bulundukları evden alındılar ve fiziksel, psikolojik işkenceye maruz bırakıldı. Sürekli darp ediliyorlar. Sürekli fiziksel saldırıya uğruyorlar. Yaşanan bu durumu protesto etmek için açlık grevine girdiler. Onlara su, tuz ve şeker gibi temel ihtiyaçların karşılanmadığı için iç organlarından dolayı özel bölgeleri olmak üzere ağızları ve burunlarından sürekli kan geliyor. Bu nedenle ciddi sağlık sorunlar yaşıyorlar.

 

Kaynak: Gazete Şûjin

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu