Güncel

Hürriyet, göçmen kadınlardan özür dile

H. Merkezi: 23 sivil toplum örgütü, Hürriyet Gazetecilik’e bağlı “anneyiz.biz” sitesinde “Kara Liste: Anneler Dikkat” başlığı ile yayımlanan bir yazının göçmen kadınları hedef aldığı gerekçesiyle, sitenin Yazı İşleri Müdürü Pınar Eslek ve Hürriyet Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Çeşitli DKÖ’lerden ve kadın örgütlerinden kadınlar, göçmen kadınlara yöneltilen bu saldırıyı protest etti.

Suç duyurusundan önce Sultanahmet Parkı’nda basın açıklaması yapan kadınlar adına açıklamayı Ev İşçileri Sendikası Girişimi Üyesi Öznur Polat okudu.

Polat, ev işçiliğinin ve gündelikçiliğin görünmeyen emek olmaktan çıkıp, iş tanımının yapılmasını; göçmen ev işçisi kadınlara çalışma izni verilmesini istedi. İster göçmen ister Türkiyeli olsun tüm ev işçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını, sağlık ve emeklilik haklarının verilmesini talep etti.

Polat, sitede yayımlanan “Anneler Dikkat” başlıklı yazıda, “Kadın göçmen ev işçilerinin hemen pasaportuna el koyun”, “Yabancı yatılı yardımcılara maksimum 500 lira ödeyin”, “İlk üç ay maaşının yüzde 20’sine el koyun”, “Ülkemizde işsizlik varken başka ülkelere kaçan milli sermayemize kısmen engel olun” gibi ifadeler bulunduğunu hatırlattı. Ev işçisi kadınların pek çoğunun iş bulmak için köyünden, evinden, ülkesinden ayrılıp başka şehirlere geldiğini hatırlatan Polat, bu nedenle Türkiye vatandaşı pek çok ev işçisi kadının da “göçmen işçi” sayılacağını vurguladı.

Son olarak Polat, “Bu uyarılarla kadınların özgürlüğünün ve bedeninin gasp edilmesi öğütleniyor. Göçmen ev işçilerinin emeğinin yağmalanması ve kölelik şartlarında çalışmaları için her yol mubah gösteriliyor” dedi.

Basın açıklamasının ardından kadınlar, Sultanahmet Adliyesi’ne giderek savcılığa suç duyurusu dilekçelerini verdi.

Açıklamaya imzacı örgütler ise şöyle:

Ev İşçileri Derneği Girişimi, İmece Gündelikçi Kadınlar Birliği, İmece Kadın Dayanışma Derneği, Göçmen Dayanışma Ağı, Sosyalist Feminist Kolektif, Amargi Kadın Kooperatifi, Amargi İzmir, Türkiye Homenet (Ev-eksenli Çalışan Kadınlar Dayanışma Ağı), Emekçi Hareket Partili Kadınlar, İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, İstanbul Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu’ndan Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, Kadın Emeği Kolektifi, Sosyalist Demokrasi Partisi üyesi kadınlar, Emek Partili Kadınlar, Petrol-İş Kadın Dergisi, Kaos GL, Kadın Dayanışma Vakfı, Sosyalist Partili Kadınlar, Emeklisen Aksaray 3 Nolu Şubeden Kadınlar, Halkevci Kadınlar, Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) üyesi kadınlar.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu