Güncel

(Foto) Ankara YDK: “Nevin şahsında kadınlar öz savunmaya”

Ankara Yeni Demokrat Kadınlar olarak, Isparta’nın Yalvaç ilçesinde kendisine tecavüz eden adamı öldüren Nevin Yıldırım’ın müebbet hapis cezası almasına karşı eylemdeydik. Dün akşam (3 Nisan) yaptığımız eylemde Nevin’in yalnız olmadığını vurgulayarak; geçmişte idam cezası uygulandığı dönemlerde, kendisine şiddet uygulayan adamları öldüren kadınlardan idam edilenlere değinerek Nevin Yıldırım şahsında tüm kadınları öz savunmaya çağırdık.

Tüm ülkenin gündemine giren Nevin’le dayanışmak için her alanda olduğu gibi Ankara’da da bir eylem gerçekleştirdik. Eylemde daha önce kendisine şiddet uygulayan adamları öldürdüğü için müebbet hapis ve idam cezasına çarptırılan kadınlara dair anekdot okuduk ve ardından okuduğumuz kağıtları ateşe attık.

Küllerimizden yeniden doğacağımızı vurgulamak için yaktığımız ateşi kadınlar daha çok harlayarak isyanlarını gösterdi. Ardından Nevin için yapılan açıklamada İran’da tecavüzcüsünü öldürdüğü için idam edilen Reyhaneh Jabbari’ye değinerek “Bizim sesimiz Reyhaneh’in katledilmesini engellemeye yetmedi belki, fakat Nevin’i bu ülkenin Reyhaneh’i yaptırmayacağız” denildi.

Açıklama “Nevin Yıldırım yalnız değildir”, “Erkek adalet, değil gerçek adalet”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla sonlandırıldı.

 

Ankara YDK

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu