Güncel

Kadın düşmanlarına geçit Yookk(!)

Belki bu güne kadın cinayetleriyle gözümüzü açmadık (diyoruz ya belki!) ancak kadın düşmanlığı ve kadın cinayetlerinin önünü açacak bir dizi konuşma, erkek politikası, uygulamalar, yas-AK-lar vs… bitmek bilmiyor.

Bu kadın düşmanlarından bir tanesi de Ankara Mamak’ta kadın sığınma evlerini “gideri çok olduğu” gerekçesiyle kapatıp, sonra da pervasızca konuşan AKP’li Belediye Başkanı Mesut Akgün’dür (!)

Mesut Akgün’ün bu hamlesi üzerine sığınma evlerine saldıran belediyeden hesap sormak için belediye meclisi toplantısına katılan kadınlar koltuklara oturup konunun sığınma evlerine gelmesini bekledi. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, sığınma evi hakkında konuşurken kadınların değil ailenin daha fazla önemsenesi gerektiğini, sığınma evinin ekonomik giderlerinin fazla olduğunu bu yüzden kapattıklarını iddia etti. Bu cümleleri duyduklarında derdini anlatmaya çalışan kadınlar tekrar kadın düşmanı AKP belediyesinin saldırılarına maruz kaldı. Sığınma evlerinin neden kapatıldığını ve taleplerinin olduğunu söylemek için söz almaya çalışan kadınlara önce Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Siz misafirsiniz oturun oturduğunuz yerde” diyerek saldırdı ardından da zabıtalar fiziksel saldırıda bulundu.

“Kendinizi dışarı attırmak zorunda bırakmayın”

Kadınların konuşmada ısrarcı olması üzerine Akgül, “Burada konuşamazsınız, sadece izleyebilirsiniz. Kendinizi dışarı attırmak zorunda bırakmayın” sözlerini kullanarak kadınları tehdit etmekten imtina etmedi. Son olarak kadınlar zabıta tarafından zorla dışarı çıkarılırken hakları olan sığınma evlerinin kapatılmaması için mücadele edeceklerini dile getirdi.

Hal böyleyken AKP iktidarının kadın düşmanı politikalarına/saldırılarına hiç bıkmadan usanmadan her gün üzerine bir yenisi ekleyerek devam edeceği açıktır. Özellikle son zamanlarda AKP, “erkeklere kadın üzerinde çok rahat tahakküm kurabilme hakkının olduğunu” içeren politikalar üreterek ve erkek hukuk alanları açarak kadın düşmanlığından asla vazgeçmeyeceğinin altını çizmektedir. Buna en somut ve en yakıcı örneklerden bir tanesi ise tecavüzcüsünü öldürüp köy meydanına attığı için müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin Yıldırım’dır.

Buradan doğru baktığımızda tecavüzcüleri ve tacizcileri koruyan aynı zamanda kadınların yaşam alanlarını gasp eden bu zihniyet kadınlara öz savunmadan ve Nevin Yıldırım’ı örnek almaktan başkada bir çare bırakmamaktadır.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu