Güncel

Hûn bixerhatin Amed; Sakine, Fidan û Leyla…

Amed: 9 Ocak günü Paris’te suikaste uğrayarak katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez; Paris’te yapılan cenaze töreninin ardından Amed’e getirildi. 3 yiğit karanfilin cenazesini yalnız bırakmayan Kürt halkı, cenazelerin Diyarbakır Havaalanı’ndan Özel Bağlar Hastanesi’ne yolculuğuna on binlerle eşlik etti.

 

“İşte Amed, işte serhildan”

Akşam saatlerinden itibaren Amed halkı, diğer illerden gelenlerle birlikte Bağlar’ın tüm sokaklarından Diyarbakır Havaalanı önüne doğru akmaya başladı. Evet, aktı. En doğru kelime bu. Binler, o binler olup havaalanına doğru yürüyordu. Aralarında Partizan, Yeni Demokrat Kadın ve Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu kitle, yiğit kadınları karşılamaya gidiyordu.

Havaalanı Caddesi girişinde “Berîtanamin” türküsü karşıladı bizi. Beritan’ın yiğitliğini, cesaretini alan bu üç kadını karşılamak için en uygun ezgilerden biriydi bu. Gözleri dolu dolu insanlar, öfke dolu gençler yürüyordu havaalanına.

Havaalanı önü panzer ve çevik kuvvetle kapatılmıştı.

Havaalanı önünde bekleyen halk sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde uçağın inişini bekledi. “Şehîd namirin”, “İşte Amed, işte serhildan”, “İntikam”, “Jin, jiyan, azadi” sloganları eşliğinde bekleyen kalabalık giderek arttı.

3 yiğit kadını taşıyan uçak inip, cenaze araçları görüldüğünde sloganlar, zılgıtlar daha da arttı. On binler cenaze eşliğinde, cenazelerin geceyi geçireceği Özel Bağlar Hastanesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

 

“Nekın jinen azad hun kuda dıçın”

Sloganların ve öfkenin hiç durmadığı yürüyüş boyunca sokak başlarında bekleyen Amed halkı yürüyüşe katıldı. İnsan seli Bağlar’ın caddelerinden ilerliyordu. Evlerin pencereleri, damları insanlarla doluydu.

Koskoca bir şehir bir gece misafir edeceği 3 yiğit kadının cenazesini Amed’e yakışır bir şekilde karşılıyordu.

Marşlar ve türküler eşliğinde ilerleyen kitle hep bir ağızdan Şehîd Delila’nın “Jinen Azad” türküsüne eşlik ediyordu. Beritan’ın mücadelesini sırtlayan 3 kadına ne yakışıyordu bu türkü.

Demsal payiz bu dem hin zu bu

Nekın jinen azad hun kuda dıçın

Hun lı benda buharê bun ha buhar hat hun kuda dıçın

Dılê we yi germ ruyê we ken bu nekın jınên azad hun kuda dıçın

Dılê axê sare nekın kuda dıçın

 

(Mevsim sonbahardı zaman daha erkendi

Yapmayın özgür kadınlar nereye gidiyorsunuz

Baharı bekliyordunuz, bahar geldi siz nereye gidiyorsunuz

Yüreğiniz sıcak yüzünüz güleç idi,

Yapmayın özgür kadınlar nereye gidiyorsunuz

Toprağın yüreği soğuktur yapmayın nereye gidiyorsunuz)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu