Güncel

Hindistan’da polis “terörle mücadele” adı altında 16 kadına cinsel saldırıda bulundu

Hindistan’ın Çhattisgarh eyaletinde gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonu sırasında polisin 16 kadına tecavüz ettiği bildirildi. İnsan Hakları Komisyonu polislerin cezasız bırakılmamasını istedi.

Hindistan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, polisin terörle mücadele operasyonunda 16 kadını döverek tecavüz ettiğini açıkladı. Komisyon, saldırgan polislerin cezalandırılması ve kadınların uğradığı zararın tazmin edilmesini istedi. Ayrıca 20 yaşanan benzer olaylarında incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu 2015’de de bir polis operasyonunda en az 40 kadının polislerin tecavüzüne uğradığını açıkladı. Saldırıya uğrayanlardan birinin 14 yaşında bir kız çocuğu olduğu belirtildi. Polisin köylülerin mal varlıklarına zarar verip, çaldıklarını da belirten Komisyon, zarar görenlerin çoğunun aşırı sanayileşme ve ham madde depolarının kapatılması ile yaşadıkları yerden göç etmek zorunda kalan yerliler olduğuna dikkat çekti.

 

Kadınların Batılı kıyafetleri tacize uğramaya sebep gösterildi!

Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore’de de yılbaşı gecesi taciz olayları yaşanmış, “cinsel taciz, kadınları isteği dışında alıkoyma, kıyafetlerini çıkarmaya çalışma” suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın geç başlatılması ve Karnataka İçişleri Bakanı’nın “kadınların Batılı kıyafetleri nedeniyle” tacize uğradıkları yönündeki açıklamaları tepki çekmiş, yönetim olay hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Hindistan’da sıkça yaşanan tecavüz olayları nedeniyle son yıllarda protestolar arttı. Kadınlar taciz ve tecavüz olayların önüne geçilmesini ve faillerin cezalandırılması için mücadele yürütüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu