Güncel

Hediye Aksoy’a özgürlük

İstanbul: Barış İçin Kadın Girişimi tutuklu bulunan ve meme kanseri olan Hediye Aksoy’a özgürlük istedi. 28 Haziran Salı günü saat 11.30’da İstanbul Yenibosna’da bulunan Adli Tıp Kurumu önünde toplanan kadınlar bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İnisiyatif adına Saniye Evren tarafından yapılan açıklamada % 85 görme engelli olan Aksoy’un durumuna bir de bu ağır hastalık koşulları eklenince tahliye edilmesinin an meselesi olduğu vurgulanarak; ancak bu sürecin başlatılması için beklenen tek şeyin adli tıp kurumunun raporu olduğunu belirtildi. “Yüzü aşkın ağır hastayı hapishanede tutmaya devam eden devlet ve herkes insanlık suçu işliyor” diyen Evren, Adli Tıp Kurumu’nun geciktirmeden Aksoy’un tahliye edilmesini sağlayacak raporunu vermesini istedi.

 

Kadınlar, basın açıklamasının ardından 10 dakikalık oturma eylemi yaptılar. Oturma eylemi sırasında Gebze M Tipi Hapisanesi’nden MLKP tutsağı Mülkiye Doğan’ın Aksoy için yazılmış bir mektup okundu.

 

Kadınlar Aksoy’a özgürlük çığlıklarını büyütmek için her Cuma saat 19.30’da Taksim Tramvay Durağı’nda eylem yapacaklarını duyurarak; herkesi çığlıklarını büyütmeye çağırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu