Güncel

Gülay Yaşar için Çağlayan’daydık

Gulay_YasarErkek egemen devletin sistematik olarak işlediği kadın cinayetlerine her gün yenisi ekleniyor.  Bunun örneklerinden biri de Gülay Yaşar cinayetidi. Gülay Yaşar’ı öldüren Muhittin Özücoşkun’un, Gülay Yaşar’a yönelik tehdit ve hakaret davası bugün İstanbul 29. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen Ev İşçileri Dayanışma Sendikası, İlerici Kadınlar Dayanışma Derneği, SDP’li Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri ve biz Yeni Demokrat Kadınlar bugün Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. “İntihar değil bu bir cinayet” yazılı pankart açtığımız eylemde basın açıklamasını Satiye Ok okudu.

Erkek Devlet Erkek Yargı

Ok yaptığı açıklamada, devletin işlenen kadın cinayetlerine gözünü, kulağını kapattığını, katillere ise ceza indirimi yaparak cinayete ortak olduğunu vurguladı. Kadın bedeni üzerinde söz söyleme “hakkı” bulan devlet ve onun erkek yargısı, kadınlar aleyhinde kararlar alarak kendi erkek egemenliğini sürdürmeye devam ettiğinin altını çizen Ok, “eski eşi tarafından pencereden atılarak öldürülen Gülay Yaşar’ın cinayeti dava dosyasında “intihar” olarak yer buldu. Yaşar’ın ölümünün intihar değil cinayet olduğunu haykırmak, katilinin cezai indirim almasını önlemek için; bugün adliye önündeyiz” dedi.

Kadınların dayanışma içinde olmaktan ve birlikte hareket emekten başka çaresi olmadığını ifade eden Ok, “Sesimizi ne kadar gür çıkarırsak kadın cinayetlerinin önüne o ölçüde geçebiliriz” dedi. Ok, Gülay için “adalet” istediklerini ve katiller yargılanana kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirterek sözlerini sonlandırdı.

İstanbul Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu