Güncel

Hayır bitmedi! Sedat Yurtdaş hesap verecek!

Yanında stajyer avukat olarak çalışan YDK aktivistine cinsel saldırıda bulunan tacizci avukat Sedat Yurtdaş’ın yargılandığı davada sona yaklaşılıyor.

3,5 yılı geride bırakan bu dava süreçleri, erkek egemen devletin en az kadın ve LGBTİ cinayetlerinde katilleri olduğu kadar tacizci ve tecavüzcüleri de koruduğunun önemli kanıtlarından biri oldu. 3,5 yıl boyunca tacizci avukatın bağlı olduğu baroya, “demokrat” maskesiyle içerisinde ve hatta yönetiminde yer aldığı demokratik kitle örgütlerine tacizci avukata tavır almaları konusunda ısrar ederken bir yandan da hukuksal süreç başlatmış ve tacizcinin cezalandırılması için kadın dayanışmasını örmüştük.

Ancak bu kadar zaman geçmesine karşın bir türlü sonuçlanmayan davada her duruşmada tacizci avukatın yeni bir oyunu, yeni bir yalanı ile karşı karşıya kaldık. Tacizciye bir türlü “kıyamayan” yargı yoluyla süreç uzatldıkça, bu dava karşısında kadın ve LGBTİ’lerin yarattığı dayanışmanın zayıflatılması ve klasik “erk-ek kafası” ile kadının yıldırılması hedefleniyordu.

Ama hayır, bitmedi! Ne dayanışma sonlandı ne de kadınlar yıldı!

Israrlı mücadelenin sonunda 2 yıl gibi bir zaman diliminin ardından dava açıldı ve kadın avukatların dayanışma ile ördükleri süreç, tacizci avukatın ağır ceza mahkemesinde yargılanmasını sağladı. Sedat Yurtdaş, hayatına olduğu gibi değil kimliklerinin başına “tacizci” sıfatı eklenerek devam etmek zorunda kaldı!

Şimdi ise ağır ceza mahkemesinde yaklaşık 10 aydır art arda görülen duruşmalarda sona yaklaşıyoruz. Tacizci avukatın ceza alması yakındır!

Birlikte dayanışma ördüğümüz herkese çağrımızdır.

Hayır bitmedi! Sedat Yurtdaş hesap verecek!” demek için Amed’de buluşalım!

 

12 Haziran Pazartesi

Diyarbakır Adliyesi

09.00

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu