Güncel

Filistinli kadınlar, cinsel işkenceye karşı eylemde

Filistinli kadınlar, maruz bırakıldıkları cinsel işkenceye ve ziyaretçilerine yönelik tacizin devam etmesine karşı 5 Haziran’dan bu yana eylemdeler.

İsrail cezaevlerinde tutulan Filistinli tutuklar, koşulların iyileştirilmesi talebiyle açlık grevine girmişlerdi. 40. günün sonunda taleplerin kabul edilmesiyle eylem sona ermişti. Ancak İsrail hapishanelerinin kadın tutsak ve ziyaretçilerine yönelik taciz ve kötü muameleleri artarak sürüyor. Filistinli kadın tutsaklar bu uygulamalara karşı 5 Haziran Pazartesi günü yeni bir eylem başlattı.

Kadın tutsakların anneleri, açlık grevinin sona ermesinin ardından tutsaklara yönelik kötü muamelenin giderek arttığını söyledi.

Kadın tutsaklar yakınları aracılığı ile yaptıkları açıklamada; istem dışı sürgünler ve özellikle kadın tutsaklar ve yakınlarına yönelik cinsel işkenceye varan taciz ve kötü muameleye karşı eylem başlattıklarını duyurdu.

Kadın tutsaklar, aşağılayıcı ince arama ve gardiyanların sözlü ve fiziki saldırılarına karşı, akşam yemeklerini reddediyor ve yuvarlak oluşturup sayım vermeyi kabul etmiyorlar.

Filistinli kadın tutsakların maruz bırakıldıkları hak ihlalleri şöyle: “Dayak, hakaret, cinsel işkence biçimleri, psikolojik işkence, kötü muamele, tehdit, vücut bütünlüğüne yönelik ince arama ve tacizler…”

Samidoun Filistinli Tutuklu Dayanışma Ağı’da konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Filistinli kadın mahpusların, İsrail zindanlarında uzun süredir direnişi var. Hak ihlallerine karşı kadınların öncü mücadelesini destekliyoruz. Uluslararası alanda tutsakların sesinin duyulması için mücadele içindeyiz. Filistinli tutsakları desteklemek, toprakları ve halkı desteklemenin bir parçasıdır.”

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu