Güncel

Sedat yurttaş cinsel saldırı davası 10 Temmuz’a ertelendi

2013ten bu yana devam eden ve avukat Sedat Yurtdaş’ın sanık olarak yargılandığı cinsel saldırı davası bugün saat 10.00da Diyarbakır Adliyesinde görüldü.

Karar duruşması olması beklenen duruşmada, savcılık zincirleme cinsel saldırı suçundan ceza talep ederken; saldırıya maruz bırakılan kadının avukatları savunma yaptı.

Av. Ezgi Duman kadına yönelik birçok cinsel saldırı suçunda olduğu gibi, bu saldırıda da tek ve en değerli delilin müvekkilinin beyanı olduğunu vurgulayarak savunmasına başladı. Ezgi, bu davanın kadına yönelik cinsel saldırıya karşı önemli bir mücadele alanı olduğunu ifade etti.

Mahkeme önünde yürütülen bu yargılamada, bir kadının kendisinden “statü” olarak üstün, yaş olarak büyük bir erkeğe karşı mücadele yürüttüğüne vurgu yapan Ezgi, savcının mütalasına katıldıklarını belirtti. Ezgi, savunmasının devamında sanığa ceza verilmesi durumunda, bu cezanın üst sınırdan verilmesini ve hiçbir indirim uygulanmamasını talep etti.

Amed Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden kadın avukatların da takip ettiği duruşmada, Av.Rengin Ergül sanığın kendisine siyasi komplo hazırlandığı iddiasının bir karşılığı olmadığını belirterek, kadınların karşılaştıkları cinsel suçları yargı yoluna taşırken zorlandıklarını, bir kadının bu zorlukları göze alarak gerçek dışı bir suçlamada bulunamayacağını söyledi.

Savunma yapan kadın avukatlar, bu davada mahkemenin cezalandırma yoluna gitmesinin önemli olduğunu; ancak ceza verilmemesi durumunda dahi davanın bu aşamaya getirilmesinin dahi kendileri açısından oldukça önemli bir kazanım olduğunu vurguladılar.

Sedat Yurtdın avukatı Neval Yurtdaş, savunması için süre isterken; dosyadaki İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Birimi’nin vermiş olduğu ve Şebnem Korur Fincancı’nın imzasını taşıyan rapora ilişkin; “O PKKdan tutuklanmış zatenifadelerini kullandı. Buna itiraz avukatlar Şebnem Korur Fincancı’ya yönelik suç teşkil ettiğini belirttiler.

Sona gelinen cinsel saldırı davasında, karar duruşma tarihi 10 Temmuz saat 15.30 a ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu