Güncel

Hastanede trans hastaya ayrımcı tutum!

H.Merkezi: LGBTİ’lere yönelik homofobik ve ayrımcı tutumlara bir yenisi de hastanede bir transın cinsel kimliğinden kaynaklı tedavi edilmemesi ile eklendi.

Beyoğlu İlçesi Prof.Dr. Reşat Belger Göz eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi bölümünü giden bir trans hastanenin yönlendirilmesi ile kadın doğum bölümüne muayene olmak istediğinde cinsel kimliğinden kaynaklı ayrımcılığa uğradığı ve sağlık hakkına erişim engellendiğini ifade etti.

Yaklaşık bir buçuk ay önce özel bir hastane olan Prof.Dr. Reşat Belger Göz eğitim Araştırma Hastanesinde cinsiyet geçiş ameliyatı olan ve ilaçlarını yazdırmak için Genel Cerrahi servisine ilaç yazdırmak için gittiğini ve kadın doğum servisine başvurdu.

H.Ç, ilaçlar için sağlık sigortasından faydalanmak istediğini söylediğini ifade ederek,

Genel Cerrahi Uzmanı ilaçların bazılarını Kadın Doğum Uzmanı’nın yazabileceğini, bu nedenle kadın doğum servisine kayıt yaptırmam gerektiğini söyledi. Ben de Hastanenin Kadın Doğum Uzmanı F.H’ye muayene olmak için kayıt oldum ve odasına gittim.

Bir buçuk ay önce cinsiyet geçiş ameliyatı olduğumu ve 6 aylık ilaç tedavim için gerekli ilaçları yazdırmak istediğimi söyledim. Kendisine SSK’lı olduğumu belirtip bundan faydalanmak istediğimi ilettim” şeklinde ifade eden trans H.Ç doktorla arasında geçen diyalogları şu şekilde aktardı.

Dr.F.H: Benim uzmanlık alanımda değil, ben sizi muayene etmem.

H.Ç: Neden ama siz kadın doğum uzmanısınız.

Dr.F.H: Muayene etmeden ilaç yazamam.

H.Ç: Muayene edin o zaman. Bakın benim yaralarım var, ona göre ilaç yazın.

Dr.F.H: Siz erkeksiniz, ben sizin durumunuzu tasvip etmiyorum, sizi muayene etmem.

H.Ç: Ama ben mahkeme kararıyla ameliyat oldum. Ben bir trans kadınım ve sizin buna hakkınız yok! İnsanların dinine, cinsel kimliğine, ırkına göre muayene edemezsiniz! Siz bir doktorsunuz ve ben de herkes gibi size gelen bir hastayım. Bana ayrımcılık yapmaya hakkınız yok. Sizi şikâyet edeceğim.

Dr.F.H: N’aparsan yap! Git istediğin yere şikâyet et.

H.Ç: Bunu yanınıza bırakmayacağım. Bunun hesabını vereceksiniz. İsminiz neydi sizin?

Dr.F.H: Adım F.H, yaz git istediğin yere şikayet et.

Yasal işlem başlatmak için en az bir tanığa ihtiyacı olduğunu dile getiren H.Ç, aynı gün içinde tekrar hastaneye gittiğinde aynı muamele ile karşılaştığını belirterek, SPoD Avukat Ağı‘na danışarak bir tutanak tutturduğunu ve dava açacaklarını belirtti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu