Güncel

Kadınlar, IŞİD’e karşı AKP’ye yürüdü

Aralarında Yeni Demokrat Kadın, Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG), HDP ve HDK Kadın Meclisleri, Sosyalist-Feminist Kolektif, Anarşist Kadınlar’ın bulunduğu kitle, IŞİD çetelerinin Kobanê’ye dönük saldırılarını ve saldırılara destek veren AKP hükümetini protesto etmek amacıyla Kadıköy’de yürüyüş düzenledi.

Kadıköy İskele Meydanı’nda başlayan yürüyüşe katılmak için Beşiktaş’tan vapurla Kadıköy’e gelen kadınlar bindikleri vapura Kürtçe ve Türkçe, “Kadınların öfkesi sınırları aşıyor, barış için ısrar ediyoruz” yazılı pankartı asarak yolculara Kobanê’ye dönük saldırılara karşı duyarlılık çağrısı yaptı.

AKP Kadıköy ilçe binası önünde sonlandırılan yürüyüşün ardından Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının Türkçesini okuyan Ayşe Toksöz kadınların yine savaşın ortasında kaldığını ve bedenlerinin yine savaş alanına döndüğünü söyledi. Toksöz, “Kadınlar her zaman olduğu gibi savaşın yükünü yine en ağır şekilde omuzlarında hissetmekle kalmıyor, bir IŞİD vahşetiyle, diğer yandan kadınların özgürlüğünü ve güçlenmesini hedef alan erkek egemen zihniyetle de mücadele ediyor” dedi. Uluslararası örgütlerin ve kamuoyuna yaşananlara karşı tavır alması ve uluslararası hukukun gereklerini yerine getirmesi çağrısında bulunan Toksöz, AKP hükümetine de IŞİD üyelerinin ve çeteye gönderilen malzemelerin Türkiye sınırlarından serbestçe geçmesine izin vermemesi konusunda uyarılarda bulundu. Toksöz, Kobanê’den göç etmek zorunda kalanların da başta sağlık ve barınma olmak üzere ihtiyaçlarını karşılanması gerektiğinin altını çizdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu